»Kdor ima več okrog pasu, ima manj v glavi,« trdi avtor knjige Požgani možgani
Skoraj ni človeka, ki se ne bi zavedal, da ni dobro, če moraš tovoriti dodatno telesno težo. A če potrebujete morda še en dodaten razlog, zakaj se splača shujšati*, boste svojo rit morda zmigali iz strahu pred tem, da se vam zmeša.
Lahko, da tarnamo zaradi orjaških stegen in plahutajočih nadlahti, mišelink, celulita in mogočne zadnje plati, a najhujša je tista maščoba, ki je niti ne vidimo niti ne čutimo ali tipamo. V skrajnih primerih jo je mogoče zaznati v »pivskih vampih« in čezpasnih »šlaufih«, ki so zunanji znaki tega, da se našim organom v podpalubju godi kot »bubregu v loju«. (Prav zaradi tega uporabljam merilo zdravosti obseg pasu, saj ta, če je velik, napoveduje prihodnje zdravstvene težave; večji, ko je obseg, večje je tudi tveganje, da bo človek zbolel in umrl.)
… Število telesnih bolezni, ki jih zdaj povezujemo z drobovno tolščo**, je velikansko, od očitnih, kot na primer debelost in presnovni sindrom, pa do manj očitnih – raka, avtoimunih in možganskih obolenj.
… Čezmerna telesna tolšča, ne le, da povečuje inzulinsko rezistenco, temveč neposredno povečuje produkcijo vnetnih kemikalij, ki neposredno povzročajo degeneracijo možganov.
… V neki študiji, ki je bila objavljena leta 2005, so pri več kot 100 obravnavancih primerjali razmerje med obsegom pasu in obsegom okrog kolkov s strukturnimi spremembami v njihovih možganih. Študija si je pogledala tudi spremembe v možganih glede na krvni sladkor in inzulinsko raven na tešče. Skratka, avtorji so želeli ugotoviti, ali obstaja kakšno razmerje med možgansko zgradbo in velikostjo »vampa«. In izsledki so neverjetni. Izkazalo se je, da je možganski spominski center, hipokampus, toliko manjši, koliko večje je razmerje med obsegom okrog pasu ali čez kolke (se pravi kolikor je večji vamp). Hipokampus ima ključno vlogo, kar se tiče spomina, kako bo funkcioniral, pa je absolutno odvisno od njegove velikosti. Kakor kopni hipokampus, tako kopnijo tudi spomini. Še bolj frapantno pa je, da so raziskovalci odkrili premo sorazmerno povezavo tudi med obsegom trebuha in rizikom za manjše možganskih kapi, glede katerih je prav tako znano, da imajo zvezo s pešajočo možgansko funkcijo. Avtorji so zatrdili: »Ti rezultati so skladni z vse bolj množičnim dokaznim gradivom, ki povezuje predebelost, bolezni ožilja in vnetje s kognitivnim zatonom in demenco.« Sledile so še nove študije, ki so potrdile ta izsledek: ob vsakem odvečnem kilogramu telesne teže se možgani zmanjšajo.
*O hujšanju sem veliko pisala v prvi knjigi Ko imajo hormoni žur. Rumeno poglavje govori o zdravem kombiniranju hrane glede na glikemični indeks. Ključ pri zdravem hujšanju je načelo srednjega glikemičnega indeksa, ki je opisan na strani 117.
**Drobovna tolšča – meni je ljubši izraz notranja maščoba, ker ta maščoba obdaja notranje organe, kot so srce, prebavila, jetra, trebušna slinavka, ledvici. Ta notranja maščoba povzroča tiha vnetja in se izraža kot vnetje sklepov, povišan slab holesterol, povišan tlak, težave s sklepi, glavoboli in migrene, vpliva pa celo na povečanje avtoimunih obolenj – sem pa štejemo demenco, sladkorno bolezen in celo raka…, da o težavah s prekomerno težo ne govorimo.
Članek je iz nove knjige Ko ima življenje žur avtorice Minke Gantar