Vsak zdravniški pregled navadno predvideva veliko vprašanj o preteklih zdravljenjih in boleznih, postopkih ter posegih.
Večina ljudi si pri tem največkrat pomaga samo s spominom, pri čemer se pogosto izkaže, da ta hitro zbledi, leta in podatki pa se mnogokrat pomešajo. Še posebej, če smo imeli veliko zdravstvenih težav.
In ker staranje največkrat prinese vse več zdravstvenih pregledov, moramo vse te podatke razlagati vedno znova in znova. Kar lahko sčasoma postane vse bolj dolgotrajno, obremenjujoče in čustveno utrujajoče. Da ne govorimo o zmedi okrog številnih zdravstvenih podatkov.
Seveda bi bilo popolno, če bi si vse te za diagnozo in zdravljenje pomembne podatke med seboj zdravniki podelili kar sami. Vendar ker temu ni tako, moramo osebne zdravstvene podatke in evidence hraniti sami ter z njimi razpolagati pri vsakem naslednjem pregledu. Ter jih vedno znova natančno pojasnjevati zdravniku, kamor smo bili napoteni.
Pa vendar se temu lahko izognemo na povsem eleganten način - z urejeno in organizirano zbirko zdravstvenih podatkov, ki vam lahko prihrani energijo, čas in zmedo. Pa morda tudi življenje.
Kaj mora vsebovati učinkovita osebna evidenca zdravstvenih podatkov?
Za učinkovito in dobro organizirano vodenje osebnih zdravstvenih podatkov si je dobro voditi več različnih seznamov oziroma evidenc.
1) Dnevnik zdravstvenih pregledov: vodite evidenco, ki naj vsebuje datum, čas, kraj, naziv ambulante in zdravnika ter opravljeno zdravljenje.
2) Seznam vseh ponudnikov zdravstvenih storitev: ime, naslov, telefonska številka in e-poštni naslov.
3) Seznam zdravil: vključite predpisani datum, odmerek in datum zaključka.
4) Pomembne osebne zdravstvene informacije: krvna skupina, alergije, številka zdravstvene kartice in ponudnik zavarovanja (kontaktna oseba).
5) Evidenca o cepljenju: izpolnjena cepilna knjižica z datumi, kraji in vrsto cepljenja.
6) Kirurška zgodovina: kaj, kdaj, kje, zakaj in kdo je opravil operacijo. Vključite vse dodatne opombe, na primer čas okrevanja ali zaplete.
7) Zapisnik različnih meritev: redni zapis vašega srčnega utripa, krvnega tlaka, teže, ravni sladkorja v krvi in drugih telesnih kazalnikov, ki jih vodite.
8) Dnevnik vaših simptomov: vključite pogostost, čas, trajanje, intenzivnost in lokacijo simptomov, ki se vam pojavljajo ter jih opazujete. Vključite vse informacije, ki bi lahko bile v pomoč zdravniku pri iskanju izvora težav.
9) Kopije rezultatov pomembnih testiranj: specialistični zdravniki ne posredujejo vedno vseh ustreznih informacij vašemu osebnemu zdravniku, zato vedno prosite za izpis, ki si ga skopirajte in si tako pomembne podatke shranjujte tudi sami.
10) Napotitve na alternativne izvajalce zdravstvenih storitev: to vključuje fizioterapijo, masažo, kiropraktika ali bioresonančnega terapevta, kar boste morda potrebovali tudi za zavarovalnico.
Začnite s pripravo teh seznamov zdravstvenih podatkov že danes, saj si boste z vsakim naslednjim obiskom pri zdravniku vse bolj hvaležni.