Pred kratkim opravljena raziskava, je dokazala, kako na naše zdravje in počutje vpliva odhod v službo pred 10. uro dopoldan. Britanski strokovnjaki namreč menijo, da je bujenje in odhajanje v službo zgodaj zjutraj, mučene za naše telo.
Vsak izmed nas ima svojo biološko uro, ki je programirana že vnaprej. To pomeni, da če se moramo zjutraj prebujati s pomočjo budilke, naši možgani še niso pripravljeni na nov dan. to pa pomeni, da se s prisilnim vstajanjem borimo proti svoji biološki uri, kar pa negativno vpliva na naše telo.
Zgodnje prebujanje povzroča tudi manj kvaliteten spanec. To pa je lahko velik problem, menijo strokovnjaki. Če se prebujamo zgodaj in zgodaj pričenjamo s službo, to vpliva na naše čustveno področje, pride lahko do fizičnega stresa, ki sčasoma privede še do drugih zdravstvenih težav.
Študijo so britanski strokovnjaki izvedli na eni izmed šol v Veliki Britaniji. Učencem, ki so prej v šolo prihajali ob 8.30 zjutraj, so spremenili urnik. Pouk se jim je pričel ob 10. uri dopoldan. Že po nekaj dneh se jim je izboljšala raven koncentracije, njihovi rezultati pa so bili bolj produktivni, tudi šolske ocene so se zvišale.
Zakaj potem vstajamo tako zgodaj in odhajamo v službo ter šolo pred deseto uro?
Delovni čas in tudi šolski urnik, so sprejeli v začetku 20. stoletja. Z njim so želeli doseči maksimalno produktivnost ljudi. Nihče ni pomislil na našo notranjo biološko uro, ki je prilagojena sončni svetlobi.
Danes še vedno delamo in se učimo po starem sistemu in ne razmišljamo, kaj je za naše telo boljše.
Če bi vsi poslušali svoje telo in se prebujali brez budilk, bi bili veliko bolj zdravi pa tudi srečnejši, še dodajajo strokovnjaki.
Kaj pa menite vi?