Od 45. leta dalje kostna masa letno pade za pol do enega odstotka. Seveda pa so pomembni tudi genetski faktorji ter vplivi iz načina življenja in prehranjevanja. Predvsem nezdrava prehrana, čezmerna telesna teža ali podhranjenost ter pomanjkanje gibanja zvišujejo tveganje za pojav osteoporoze. Med glavne dejavnike tveganja pa so še preveč alkohola, preveč nikotina, pomanjkanje vitamina D in pomanjkanje kalcija. Približno vsaka tretja ženska in vsak peti moški po 50. letu starosti zboli za osteoporozo.
Možnosti zdravljenja
Zgodnja diagnoza pogosto odloča o uspehu zdravljenja. Zato je zelo pomembno, da si redno merite kostno gostoto in tako odkrijete bolezen še pred pojavom zlomov. S kontrolnimi meritvami se lahko določi izgubo kostnine in nato uvede pravo terapijo. Pri hudih bolečinah in omejenem gibanju je obvezno potreben zdravniški pregled.
Nasvet
Izogibajte se hrani, ki je bogata s fosfati (kola, topljeni sir, čokolada). Telesu odvzamejo kalcij, ker se vežejo s tem mineralom.
Preprečite osteoporozo
Osteoporozo lahko preprečite tako, da se veliko gibate na svežem zraku. Potreben je tudi vitamin D, naužijte se sonca, ampak zmerno. Zadostuje 20 minut na dan.
Uživajte hrano, bogato z vitaminom K (zelena zelenjava), ki izgrajuje kostnino. Uživajte hrano, ki je bogata z vitaminom C (agrumi), ta zdravi kostne zlome ter hrano, ki vsebuje magnezij (banane), ki utrjuje kosti.
Zdrava prehrana je zelo pomembna. Jejte hrano, ki je bogata s kalcijem (nemastne mlečne proizvode in mineralne vode, bogate s kalcijem), izogibajte se jedem, ki odvzemajo kalcij (sladkor).
Na vašem jedilniku pa naj bodo tudi fitoestrogeni, to so živila, ki vsebujejo snovi z estrogeni (koruza, zelje, soja, buče, papaje, janež, laneno seme, sončnična semena).