Ena od zadnjih študij, objavljena v ugledni strokovni reviji Annals of Neurology, je pokazala, da gen za rdeče lase spremeni kemične procese v možganih, kar ima za posledico povečano tveganje za Parkinsonovo bolezen.
Gre za gen mcr-1, ki vpliva na torbo kožnega barvila melanina, zaradi česar je koža zelo občutljiva na sonce. Isti gen tudi zmanjšuje raven živčnega prenašalca dopamina, ta pa igra pomembno vlogo pri Parkinsonovi bolezni.
Manj nevronov, ki proizvajajo dopamin
Rezultati sovpadajo z doslej znanimi ugotovitvami, da ljudje z naravno rdečimi lasmi sicer redkeje zbolevajo za rakavimi obolenji (razen za melanomom – slednjih jih ogroža bolj kot druge), pogosteje pa za Parkinsonovo boleznijo.
Raziskovalci so se osredotočili predvsem na nevrone, ki proizvajajo dopamin. Laboratorijske miši z genom mcr-1 so jih imele bistveno manj kot tiste, ki tega gena niso imele. S staranjem se je pri njih raven dopamina zmanjševala, postale pa so tudi bolj občutljive na kopičenje strupenih snovi, ki poškodujejo živčne celice.
Raziskovalci menijo, da je odkritje ključno za razvoj novega tarčnega zdravila, ki bi se ciljano usmerilo na specifične beljakovine, vpletene v nastanek gena mcr-1.
Annal of Neurology
Massachusetts General Hospital
Harvard Medical School