Po mnenju usmerjevalne skupine je reorganizacija potrebna predvsem zaradi možnosti za poglobljeno strokovno delo.
Po večkratnih neuspešnih poskusih je tokratni predlog reorganizacije konceptualno usklajen, v pismu poudarjajo strokovnjakinje. Trenutna ureditev pa po njihovem mnenju ne ustreza niti strokovnim delavcem niti uporabnikom storitev. Ocenjujejo tudi, da vprašanje pravne subjektivitete ni prednostno vprašanje te reorganizacije. Pri tem pa poudarjajo pomen ureditve pridobivanja lokalnih sredstev, s čimer se je ukvarjala tudi usmerjevalna skupina, ki jo sestavljajo: dr. Vesna Leskošek (Fakulteta za socialno delo), dr. Valerija Bužan (predsednica Socialne zbornice), Majda Golja (predstavnica Socialne zbornice) mag. Darja Kuzmanič Korva (sekretarka Skupnosti CSD), mag. Barbara Kobal Tomc (direktorica Inštituta za socialno varstvo), Francka Premzel (Društvo socialnih delavk in delavcev Slovenije).
Centri za socialno delo so v sistemu socialnega varstva ključni, saj so povezovalci celotnega sistema socialnega varstva. V zadnjih letih je socialna problematika v Sloveniji zaradi gospodarske krize naraščala, povečevalo se je število prejemnikov socialnih transferjev in socialno izključenih ljudi, nastajajo povsem nove oblike odvisnosti, več je različnih oblik nasilja in drugih stisk in težav, za katere se v okviru mreže javne službe zagotavlja strokovno pomoč in podporo. Potrebe, ki so vse zahtevnejše, številčnejše in nove, zahtevajo enovit, nov, hiter in učinkovit način ukrepanja, za kar potrebujemo sodoben socialno varstveni sistem, ki deluje v skupnosti.
Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti ja zato pripravilo reorganizacijo centrov za socialno delo, katere cilj je odpraviti slabosti in pomanjkljivosti trenutne ureditve.
Reorganizacija vključuje tri pozitivne spremembe:
uvedbo nove organizacijske strukture,
informativne odločbe,
socialno aktivacijo.
Glavni namen reorganizacije je izboljšanje storitev za uporabnike.