Po vsej Sloveniji poteka cepljenje proti covid-19. Kdaj bomo vsi, ki želimo prejeti cepivo, prišli na vrsto, je odvisno tudi od cepilne enote, kamor spadamo. Medtem ko so nekatere cepilne enote dobro organizirane, pa se nekaterim prav nič ne mudi. Pa četudi si vsi, tako starejši kot tudi mlajši želimo dobre organizacije, klica osebnega zdravnika in cepiva namesto virusa.
Pri Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) pojasnjujejo, kako učinkovita so cepiva proti covid-19.
»Tako kot vsa cepiva, tudi cepiva proti novemu koronavirusu ne zagotavljajo popolne zaščite vsem cepljenim. Vsa cepiva, ki so v Sloveniji registrirana, so varna in učinkovita. Pomembno je, da poleg zaščite pred zbolevanjem, vsa tri cepiva nudijo dobro zaščito pred težkim potekom bolezni,« pojasnjujejo pri NIJZ in dodajajo še, da se zaščita predvidoma vzpostavi 7 ali 14 dni po drugem odmerku (glede na vrsto mRNA cepiva) oziroma 21 dni po prvem odmerku cepiva AstraZeneca. Priporočeni ukrepi še vedno veljajo: vzdrževanje medosebne razdalje vsaj 2m, pravilno nošenje maske, pravilna in natančna higiena rok.
Kaj pa tisti, ki so virus covid-19 že preboleli?
Pri NIJZ svetujejo, da se osebe, ki so virus prebolele, cepijo v obdobju do šest mesecev po začetku bolezni. Po preboleli bolezni se v telesu namreč vzpostavi naravna imunost, ki predvidoma nekaj mesecev ščiti pred boleznijo.
»V sedanji situaciji, ko je cepiva malo, je smiselno, da se cepljenje opravi čim bolj proti koncu tega 6-mesečnega obdobja,« poudarjajo pri NIJZ.
Četudi smo cepljeni proti covid-19 pa moramo kljub temu upoštevati vse zaščitne ukrepe. Ali to pomeni, da smo še vedno prenašalci virusa? Pri NIJZ odgovarjajo: »Zaenkrat nimamo dovolj dokazov, da cepljeni posamezniki ne morejo prenašati virusa, zato tudi po cepljenju še vedno upoštevajmo priporočene zaščitne ukrepe in si tako prizadevajmo, da preprečimo morebitno širjenje.«