Hujšanja se pogosto lotimo na napačen način. S premajhnimi obroki vztrajamo do poznim popoldanskih ur, nato pa nas napade volčja lakota in ne moremo se upreti hrani, ki je pogosto tudi nezdrava. Če ne zajtrkujemo, slakoto pa do kosila poskušamo krotiti s čaji, kavo, rogljički, čokolado in podobnimi prigrizki, je čas za spremembe, pišejo pri Zvezi potrošnikov Slovenije (ZPS).
"Na seznam zaobljub dodajte, da boste zajtrkovali in da bodo vaše malice zdrave, še posebej, če imate kosilo šele v poznih popoldanskih urah. Zdravo in okusno malico lahko hitro pripravite sami, pri čemer ne potrebujete posebnih kuharskih veščin,” svetujejo pri ZPS in dodajajo še, da naj bo malica “manjši obrok, a ravno dovolj velika, da vas nasiti in z njo vnesete v telo pomembna hranila. Shranite jo v stekleno posodo, kozarec s pokrovom ali steklenico (smoothie), tako bo vedno pri roki, ko vas zagrabi lakota. Če zjutraj nimate časa, jo pripravite večer prej."
Tudi avtomati ponujajo nekaj hitrih rešitev za potešitev lakote, a ni vseeno, kaj izberete. Če želite le nekaj malega, da zdržite do kosila, izberite neslane oreščke, študentsko hrano, sadno žitno ploščico, sveže sadje ali navaden jogurt.
Zdravi recepti za dopoldansko malice
Pomembno je, da dan začnemo z zdravo hrano, da je tudi dopoldanska malice sestavljena iz zdravih živil. S pomočjo njih bomo ostali siti do kosila in čutili bomo manj želje po nezdravi hrani.
Pri ZPS so pripravili nekaj idej za zdravo malico.
Sadna malica
Veliko vitaminov, mineralov in antioksidantov lahko dobite s sadno malico. Na dan naj bi zaužili okrog 150 g sadja, kar je ravno eno jabolko dopoldne in eno popoldne ali pa slaba tretjina košarice jagod.
Nekaj idej za preproste sadne malice: polnozrnata štručka s semeni + kaki, navaden jogurt + grozdje, smoothie iz banane, banana + zamrznjeno jagodičevje + jogurt/mleko/skuta, na kocke narezano sadje + lanena semena.
Malica v kozarčku
30 g kosmičev
150 g grškega jogurta
10 g mandljev ali orehov
sadje, strok vanilje,
cimet po želji
Sadje narežemo na manjše koščke in zmešamo z vaniljo in cimetom. Eno žlico kosmičev stresemo v steklen kozarček, dodamo tri narezane mandlje in prelijemo z malo vode. Čez položimo malo sadja in prelijemo z žlico jogurta. Postopek ponovimo s kosmiči, mandlji, vodo, sadjem in jogurtom, dokler ne porabimo vseh sestavin, zaključimo s sadjem. Zapremo in shranimo v hladilnik do naslednjega jutra.
Oreščki
Z oreščki zaužijete veliko koristnih maščob, nekaj beljakovin in veliko antioksidantov. Izbirajte predvsem lokalne oreščke – največ koristnih maščob omega-3 imajo prav domači orehi. Dodate jih lahko na solato, zmeljete v energijske kroglice ali pa jih pojeste skupaj s sadjem. A pozor, zaradi visoke energijske vrednosti bo za malico dovolj ena pest ali približno 40 gramov oreščkov.
Zelenjavna malica
Zelenjava vsebuje številne pomembne vitamine in minerale ter sekundarne metabolite, ki ugodno in zaščitno vplivajo na naše zdravje. Je tudi pomemben vir vlaknin v prehrani, zato jo je priporočljivo vključevati v vsak obrok. Naj bo tudi del malice.
Domači humus
80 g kuhane čičerike,
1 žlica oljčnega olja,
1 žlica limonovega soka
ščepec soli, strok česna
korenje in/ali kumara
Kuhano čičeriko zmešajte z mešalnikom, dodajte olje, limono, česen in sol. Čičeriki lahko dodate žličko drobno mletega sezama ali paste tahini (sezamova pasta). Namaz zaužijete s korenjem, kumaro, paradižnikom ali drugo zelenjavo.
Še več okusnih in zdravih receptov ter nasvetov za zdravo prehranjevanje boste našli tukaj.