Stres je z nami že od pradavnine, stresni odziv pa je evolucijo učinkovito orodje za soočanje z nevarnostjo. »Boj ali beg« reakcija telesa nam je pomagala preživeti kot vrsti in uspešno obvladovati svoje okolje. Ekstremnim obremenitvam je sledila umiritev, med katero se je telo »ponastavilo«. V sodobnem svetu pa se težke razmere pojavljajo (pre)pogosto, možnosti za umiritev pa je premalo. Težave v službi, bolan svojec, težaven najstnik, finančne težave so obremenitve, s katerimi se lahko srečamo tudi po večkrat na dan. Če jih ne obvladamo, naša telesa ne dobijo priložnosti, da se fiziološko »ponastavijo«. Zato je kronični stres, ki nas ves čas potiska izven naših meja, slab za zdravje.
Raziskovalci na univerzi v Mannheimu so se lotili stresa na delovnem mestu in prišli do zanimivih rezultatov. Ugotovili so, da se ključ do uspešnega obvladovanja stresa skriva v spremembi razmišljanja. Če k zahtevnim situacijam, v katerih se znajdemo, pristopamo proaktivno, jih laže obvladujemo. Pripravili so navodila, ki pod nadzor ne spravijo samo stresa v službi, pač pa tudi na vseh drugih področjih:
1. Ko se znajdete v težki in stresni situaciji, se poskusite iz nje nekaj naučiti. Če se tega lotite zavestno, sploh ni težko.
2. Vedno bodite milostni do sebe. Običajno smo do sebe bolj strogi kot do drugih, kar ni prav. S seboj postopajte enako, kot postopate z najboljšim prijateljem: prijazno in milostno.
3. Vsak dan se spomnite na izzive, ki ste jih uspešno premagali. To bo okrepilo povezave v možganih in pripomoglo, da boste stresno situacijo videli kot izziv in ne kot nerešljivo težavo.
4. Postavite meje in se naučite reči »Ne« ter »Dovolj«. Določite omejitve in se jih tudi držite.
Viri:
University of Mannheim
The Journal of Psychology