Udeleženci so predstavili problematiko demence, ki je izziv sodobne družbe, saj postaja vedno večji zdravstveni, socialni in finančni problem. Na svetovni dan želi Spominčica in vse sorodne organizacije opozoriti javnost na problem demence in s tem prispevati k hitrejšemu reševanju te problematike.
Štefanija L. Zlobec, predsednica Spominčice je poudarila, da je glavna naloga Spominčice pomoč svojcem. Bolezen traja v povprečju 10-15 let, v tem času so svojci izpostavljeni hudim stiskam in izgorevanju. V ta namen Spominčica izvaja vrsto aktivnosti, ki so dostopne po celi Sloveniji. Poudarila je sodelovanje z mednarodnimi organizacijami ADI, AE in sledenje njihovim smernicam.
Dr. Zdenka Čebašek-Travnik, predsednica Zdravniške zbornice Slovenije je izpostavila, da se žal v Sloveniji prepočasi izboljšuje medicinska obravnava pacientov od dostopnosti do diagnostike in načrtov za spremljanje bolezni.
Prof. dr. Radko Komadina, predsednik Slovenskega zdravniškega društva je spregovoril o projektu Aktivno in zdravo staranje (AHA). Opozoril je na predvidevanja, da se bo v Sloveniji do leta 2060 delež prebivalstva, starejšega nad 65 let, povzpel na 35 %.
Doc. dr. Milica Gregorič Kramberger z Nevrološke klinike je predstavila evropski projekt MOPEAD, klinična študija namenjena zgodnjemu odkrivanju demence. V projekt je vključenih 14 evropskih partnerjev, med njimi tudi Spominčica. Povedala je tudi, da v svetu potekajo številne raziskave z namenom iskanja učinkovitega zdravila.
Asist. dr. Lea Žmuc Veranič z Univerzitetne psihiatrične klinike Ljubljana je opozorila na obravnavo pacientov in svojcev po diagnozi in izrazila upanje, da bodo v prihodnje čim bolj pokriti vsi vidiki pomoči.
Mag. Manuel Kuran je predstavil projekt ADAM, vseslovenski projekt zgodnjega odkrivanja demence, ki je v 2,5 mesecih zbral podatke za nadaljnjo obdelavo in raziskave. Mag. Tatjana Cvetko, predsednica Primorskih Spominčic je predstavila mednarodni projekt Demenca aCROsSLO za izboljšanje življenja oseb z demenco na čezmejnem območju Slovenije in Hrvaške.
Tiskovna konferenca je vzbudila zanimanje novinarjev. Poročanje o demenci pa bo prispevalo k boljšemu ozaveščanju in destigmatizaciji bolezni.