Kislo zelje vsebuje vitamin K, magnezij, kalij, fosfor, železo, cink. Vsebuje pa tudi snov histamin, ki nekaterim lahko povzroči določene zdravstvene nevšečnosti, najpogosteje napenjanje, vetrove ali drisko. Pojavijo pa se lahko tudi glavobol, prehiter srčni utrip, previsok krvni tlak, celo znaki prehlada.
Zakaj prihaja do tega, strokovnjaki še vedno raziskujejo, je pa dejstvo, da je količina histamina v kislem zelju odvisna tudi od tega, kako se kislo zelje proizvaja.
Najpogosteje se težave pojavljajo pri domačem kislem zelju, stari načini kisanja so sicer najbolj zdravi, saj ne vsebujejo dodatkov, lahko pa otežijo prebavo pri občutljivih ljudeh.
Kaj storiti?
Če spadate med tiste, ki imajo radi kislo zelje, ampak vam povzroča težave, boste te najlažje odpravili tako, da kislo zelje preden ga kuhate ali zaužijete presnega, sperete pod tekočo vodo. Pomembno pa je tudi, da količinsko ne pretiravate, ampak ga uživate v manjših porcijah.
Če pa imate morda težave z zaprtostjo, vam bo kislo zelje hitro pomagalo.
Presno kislo zelje dajte v skodelico, dodajte malce bučnega olja in strok strtega česna. Tako pripravljena solata hitro uredi prebavo.
PREBERITE TUDI: Zeljna juha – kako skuhamo okusno in zdravo zeljno juho?