Številni spletni viri navajajo, da se sivka lahko pohvali z različnimi zdravilnimi lastnostmi. Pomagala naj bi sproščati in umirjati. A lajšala naj bi tudi različne okužbe s paraziti, opekline, pike žuželk in krče.
Spletni vir piše, da je vse več dokazov, ki kažejo, da je sivkino olje lahko učinkovito tudi pri različnih nevroloških motnjah. Študije kažejo, da sivka deluje kot pomirjevalo in analgetik. Prav zato naj bi imela izjemno pozitiven učinek na živčni sistem.
Poleg tega naj bi ta omamno dišeča rastlina lajšala stres, depresijo, nespečnost, glavobole in pomagala pri razdražljivosti. Prav tako naj bi spodbujala prebavo, delovala kot antiseptik in protivnetno. Zato naj bi pomagala pri celjenju ran, opeklin, ekcemov in aken. Blagodejno naj bi delovala celo pri menstrualnih krčih.
PREBERITE TUDI: S pomočjo začimb do več optimizma
Sivko sicer lahko uporabljamo v različnih oblikah, kot so čaj, poparek, eterično olje, kopel ali mazilo. Pri uporabi sivke moramo biti pozorni na morebitne alergijske reakcije, glavobol ali omotico zaradi močnega vonja. Nosečnice in doječe matere naj se izogibajo sivki, saj lahko pospeši menstruacijo ali prezgodnji porod. Prav tako naj sivke ne uporabljajo ljudje z nizkim krvnim tlakom.
Sivko lahko posadite doma
Sivko lahko posadite na vrtu ali v loncu. A imejte v mislih, da potrebuje veliko sonca. Za sajenje v loncu pa dobro odcedna in zračna tla ter dovolj prostora za rast. Voda v loncu ne sme zastajati, če želite da vam bo dobro uspevala. Zalivanje naj bo zmerno, 1krat do 2krat na teden.
Če želite posejati semena sivke, potem je dobro, da to storite najkasneje do marca. Sadike pa lahko posadite kadarkoli v letu. Sivka je sicer ob primerni negi odporna na sušo in mraz. Poleti bo odganjala komarje, na vrtu pa polže.
Členek je informativne narave. V primeru zdravstvenih težav se morate obrniti na ustreznega strokovnjaka.
PREBERITE TUDI: Za odličen spanec: 100% naravni uspavalci