Čeprav mnogi menijo, da je morska sol bolj zdrava od namizne, saj ima močnejši okus, pa temu ni tako. Obe vsebujeta enako količino natrija, razlika je samo v okusu, teksturi in pridelavi.
Če hočemo omejiti naš dnevni vnos soli, je priporočljivo, da se odvadimo dosoljevati hrano na mizi. Še vedno pa je največ natrija v predelanih in pakiranih izdelkih, ki pa se mogoče sploh ne zdijo slani. Med takšno hrano spadajo zamrznjeni obroki, konzervirana hrana, razni prigrizki, sir, omake, kruh, celo kosmiči in gazirane pijače vsebujejo natrij. Ob nakupu takšnih izdelkov se odločajmo raje za takšne, na katerih je označeno, da vsebujejo malo ali nič soli.
Objavljen je bil seznam šestih najpopularnejših jedi z visoko vsebnostjo soli, poimenovanih »Slanih šest«:
Žemljica – lahko vsebuje do 230 miligramov natrija
Pica – kos pice lahko vsebuje do 760 miligramov natrija
Suhomesnati izdelki – dve rezini lahko vsebujeta vse do 578 miligramov natrija
Perutnina – še posebej piščančji medaljoni, ki imajo skoraj 600 miligramov natrija
Konzervirane juhe – skodelica piščančje konzervirane juhe lahko vsebuje tudi do 940 miligramov natrija
Sendviči – kruh z vsemi dodatki lahko zlahka preseže 1500 miligramov natrija
Tisti z visokim pritiskom naj bi se držali DASH diete, kar pomeni štiri do pet obrokov sadja, štiri do pet obrokov zelenjave in dva do tri obroke mlečnih izdelkov z nizko vsebnostjo maščob.
Dovoljeni so tudi polnozrnati izdelki, ribe, perutnina, semena in oreščki, medtem ko je treba omejiti vnos sladkorja in rdečega mesa.
Vsi se lahko navadimo na hrano brez soli, čeprav se nam ta na začetku morda ne zdi okusna. Naravni nadomestki soli, ki so tudi odličnega okusa, so limona, ingver, kari, bazilika, rožmarin, čebula, česen in gorčica v prahu.