Na podlagi zakona o interventnih ukrepih za zajezitev epidemije covida-19 so do solidarnostnega dodatka pod določenimi pogoji upravičeni tisti prejemniki nadomestil iz invalidskega zavarovanja, ki delajo krajši delovni čas in so na začasnem čakanju na delo oziroma odsotni z dela zaradi višje sile, morajo pa imeti tudi stalno prebivališče v Sloveniji. Izplačilo solidarnostnega dodatka pa bodo prejeli le, če niso enkratnega solidarnostnega dodatka prejeli na kakšni drugi podlagi omenjenega zakona.
Dodaten pogoj za izplačilo dodatka je tudi cenzus
Dodaten pogoj pa je cenzus, ki se ugotovi tako, da se nadomestilo iz invalidskega zavarovanja najprej preračuna na polni delovni čas, k preračunanemu znesku pa se nato prištejejo še morebitni drugi zneski, ki jih uživalec nadomestila iz invalidskega zavarovanja prejema pri Zavodu za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije (Zpiz). To sta 20 odstotkov predčasne pokojnine ali 40 odstotkov starostne pokojnine oz. drugo nadomestilo iz invalidskega zavarovanja, so sporočili s Zpiza.
Uživalcu nadomestila iz invalidskega zavarovanja se enkratni solidarnostni dodatek izplača, če vsota preračunanega zneska nadomestila in morebitnih drugih prejemkov od zavoda ne preseže 700 evrov. Višina dodatka se določi v sorazmernem delu zneska, ki ga zakon določa glede upokojencev, odvisno od obsega krajšega delovnega časa, za katerega se izplačuje nadomestilo iz invalidskega zavarovanja.
Upravičenci bodo dodatek prejeli le, če bodo oddali vlogo zanj
Kateri prejemniki nadomestil iz invalidskega zavarovanja so upravičeni do dodatka, Zpiz nima podatkov, zato ga bo izplačal na podlagi oddane vloge. Ta je na voljo na spletni strani Zpiza, oddati pa jo je treba do 30. junija skupaj z dokazili o odrejenem čakanju na začasno delo oz. drugo dokazilo o upravičeni odsotnosti z dela zaradi višje sile kadarkoli v obdobju od 13. marca do 31. maja, poročajo slovenski mediji.
Še več informacij najdete tukaj.