Prvi razlog je gotovo zavist okolice. Ta je v Sloveniji že kar pregovorna. Zavistni sosedje pa so redko tudi dobri sosedje, kadar jih v morebitni stiski potrebujete (nenadna nesreča ipd). Prav tako vam bodo zavistni sosedje v večstanovanjski stavbi prej otežili življenje, kot pa ga olajšali. Pa tudi med znanci odnosi niso pristni, saj izstopate iz povprečja.
Nadalje, v mestih boste bolj pogosta tarča kriminalcev. V dopoldanskem času v centru Ljubljane pogosto srečam starejše gospe, ki z velikim ponosom nosijo svoje drage obleke, nakit in krzno. Nisem prepričana, da je to pametno. Za Slovenijo pravijo, da je še varna država, čeprav bi se s tem težko strinjala. Moja skoraj 90-letna mama je bila pred kratkim na avtobusu tarča organiziranih žeparjev. K sreči so jo potniki opozorili na dogajanje in se je ubranila kraje.
Preberite tudi: Ljudje, ki živijo s smislom, živijo dlje in so bolj zdravi
Neizkazovanje premoženja velja tudi v manjših krajih, kjer se ljudje med seboj poznajo. Pred leti sem živela v manjšem kraju, kjer bi po videzu ljudi težko ocenila njihov premoženjski status. Lokalni fotograf pa mi je povedal, da je tudi sam debelo gledal, ko je pred časom (ko je to bilo še aktualno) razvijal fotografije in videl, kje vse so meščani potovali in kaj so si privoščili. Marsikomu vse to ne bi pripisal.
Moj znanec, ki je že dolgo upokojen, še vedno pa je podjetnik, tega ne razkriva sosedom ali znancem. Ljudje so preveč nevoščljivi in postal bi predmet pogovora in pripomb v smislu: lahko tebi, ki imaš denar. Že leta vozi star avto, pa tudi z obleko ne izkazuje svojega premoženja. Ko pravi sam: bogat človek je osamljen človek.
Torej, če ste premožni upokojenec, vse to verjetno veste in se po tem tudi ravnate. Za tiste pa, ki kljub temu radi razkazujete svoje premoženje, naj dodam, da ima to svojo ceno in posledice.
Vesna Cetinski