Katere vrtnine sejemo in sadimo aprila
Zemlja v aprilu postane dovolj topla za sajenje večine vrtnin. Na prosto lahko sejemo korenje, rdečo peso, pastinak in peteršilj, ki kljub počasni kalitvi ob pravilni negi obetajo dober pridelek. Prav tako je april čas za setev kapusnic – zelje, brokoli, cvetačo, kolerabico in ohrovt lahko sejemo neposredno na gredo ali sadimo vzgojene sadike.
Ne smemo pozabiti na sajenje krompirja, ki ga sadimo iz nakaljenih gomoljev, najbolje v drugi polovici meseca. Čebulo in česen še vedno sadimo iz čebulčka oziroma strokov, por pa običajno sadimo kot sadiko.
Jagode lahko zdaj presajamo, redčimo pregoste nasade in odstranjujemo suhe liste – s tem spodbudimo boljše cvetenje in večji pridelek.
Preberite tudi: Imate radi šopek rož v vazi? Preberite, kako mu podaljšati svežino
Vzgoja toploljubnih sadik v zavetju doma
Čeprav se veliko dogaja na vrtnih gredah, v zavetju doma ali rastlinjaka še vedno poteka vzgoja toploljubnih sadik. Paradižnik, paprika, čili ter bučke, buče in kumare še vedno potrebujejo nekaj časa v zavetju.
Bučke sejemo v lončke šele konec aprila, saj hitro rastejo in jih lahko na vrt presadimo že konec maja. Sadike paradižnika in paprike zdaj pikiramo in skrbimo, da imajo dovolj svetlobe, toplote in zračnosti. Prav tako je zdaj odličen čas za setev zelišč, kot so bazilika, koriander, majaron in timijan – najprej v lončke ali mini rastlinjake, kasneje pa na sončne dele gredic.
Ne pozabite na nego tal in zaščito rastlin
Poleg setev in sajenja nas v aprilu čaka še marsikaj drugega. Gredice redno okopavamo in odstranjujemo plevel, saj v tej fazi hitro preraste mlade sadike. Pomembno je tudi gnojenje – najbolje z naravnimi pripravki, kot so kompost, tekoče koprivno gnojilo ali domači čaj iz regrata.
Kompostni kup dopolnjujemo z ostanki zelenjave, travo, listjem in drugimi organskimi materiali. Če imamo možnost, začnemo z mulčenjem – slama, suha trava ali listje pomagajo ohranjati vlago v tleh, obenem pa zavirajo rast plevela.
Preberite tudi: Kako doma vzgojimo lastne sadike? Nasveti izkušene vrtnarke in agronomke
April in muhasto vreme
April je znan po muhastem vremenu, zato lahko vedno znova presenetijo nenadne padavine, veter in pozne zmrzali. Zato je priporočljivo, da bolj občutljive rastline čez noč še vedno pokrivamo z vrtno kopreno. Koprena rastline varuje pred mrazom, vetrom, močnim soncem in škodljivci.
Zalivanje v tem času izvajamo zgodaj zjutraj ali pozno popoldne, ko sonce ni premočno. Po dežju bodite pozorni na polže, saj ti najraje napadajo nežne sadike.
Prva pomladna bera
Ves trud pa se že aprila začne obrestovati – prva pomladna bera je tu! Če smo pravočasno posejali rukolo, motovilec, redkvico ali špinačo, lahko že v tem mesecu naredimo prvo bero. Drobnjak veselo poganja, njegove cvetove lahko uporabimo za popestritev solat in namazov, morda pa se nam celo nasmehne prva jagoda.
Vrt kot prostor ustvarjanja
April je čas priložnosti in ustvarjanja. Čeprav je dela veliko, je prav zdaj najlepši del vrtnarske sezone – ko se iz drobnih semen razvijajo močne rastline, ko se vrt napolni z življenjem in ko nas narava vsak dan nagradi z novim listom, novim popkom, novo idejo.
Če sledimo naravi, ji zaupamo in se ji prilagodimo, nas bo prav april nagradil s temeljem za bujno poletje.
Za več koristnih nasvetov obiščite www.maminavrtu.si. V kolikor iščete gredo ali prostor za svoj vrt v Ljubljani, vas vabim, da se pridružite na Vrtičkih pri kozolcu, v Podutiku.