Zdravstvena politika pozabila na starejše

Ministrstvo za zdravje je v nedavno predstavljenih Usmeritvah zdravstvene politike za leti 2024 in 2025 povsem spregledalo starejše, ugotavlja Skupnost socialnih zavodov Slovenije.
Foto: Freepik.com
Foto: Freepik.com
Priljubljeno Priljubljeno Natisni Natisni
Komentarji Komentarji
0
Povečaj pisavo besedila
Pomanjšaj pisavo besedila

Čeprav se domovi za starejše že več let soočajo z velikim pomanjkanjem zdravstvenega kadra, zaradi česar mnogokrat ne morejo sprejeti starejših z večjimi zdravstvenimi težavami, socialnovarstveni zavodi v dokumentu, ki naj bi določal prednostna področja oziroma prednostne naloge na področju zdravstva, niso omenjeni niti enkrat. Skupnost ob tem poudarja, da se je Vlada Republike Slovenije s sporazumom iz lanskega leta zavezala, da bo do 1. aprila 2023 sprejela nove kadrovske standarde in normative za zaposlene v dejavnosti zdravstva in socialnega varstva, česar pa vse do danes ni uresničila.
  
»Že več let zahtevamo sprejetje in postopno uveljavitev novih kadrovskih normativov, saj nam po ugotovitvah stroke v domovih za starejše in posebnih socialnih zavodih manjka približno 3600 delavcev za varno in kakovostno izvajanje zdravstvene nege in zdravstvene rehabilitacije. Neustrezni kadrovski normativi so tudi glavni razlog, da so vrata domov za starejše zaprta za bolnike s kanilo (umetno dihalno potjo) in druge podobno zahtevne bolnike, npr. osebe, ki potrebujejo peritonealno dializo, aplikacijo paranteralne prehrane, aplikacijo antibiotikov v infuzijske raztopine in podobno,« je povedal Denis Sahernik, sekretar Skupnosti.

»Pristojni so sprejetje novih normativov obljubili že večkrat in se k temu lansko leto tudi zavezali v Sporazumu o razreševanju stavkovnih zahtev in o realizaciji Dogovora o nujnih ukrepih na področju plač v dejavnosti zdravstva in socialnega varstva in nadaljevanju pogajanj. Rok za sprejetje so potem večkrat prestavili, nazadnje na konec letošnjega leta, vendar pri Skupnosti dvomimo tudi v to obljubo, saj bi potem ta nujen ukrep za izboljšanje kadrovske problematike v socialnovarstvenih zavodih moral biti uvrščen v omenjeni dokument s prednostnimi nalogami za 2024 in 2025.«

Domovi za starejše ob tri milijone evrov iz zdravstvene zavarovalnice

Domovi za starejše se prav tako soočajo z neodzivnostjo Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije, ki v cenah zdravstvenih storitev še ni upošteval dodatnih stroškov zaradi dviga minimalne plače iz januarja letos, čeprav jih k temu zavezuje Uredba o programih storitev obveznega zdravstvenega zavarovanja, zmogljivostih, potrebnih za njegovo izvajanje, in obsegu sredstev za leto 2023 (Uradni list RS št. 8/23).

Skupnost ocenjuje, da bodo domovi za starejše v letošnjem letu zaradi tega prikrajšani za plačila iz zdravstvene blagajne v višini treh milijonov evrov, kar bo še dodatno poslabšalo razmere, ko mnogi zavodi zaradi draginje in kljub varčevanju na vsakem koraku poslujejo v rdečih številkah.
 
O Skupnosti socialnih zavodov Slovenije
Skupnost socialnih zavodov Slovenije že več 50 let združuje izvajalce institucionalnega varstva starejših in posebnih skupin odraslih v Sloveniji. Kot strokovno združenje zastopa izvajalce, ki skrbijo za približno 21.000 stanovalcev v domovih za starejše in posebnih zavodih ter več kot 4000 uporabnikov pomoči na domu in zaposlujejo več kot 13.000 delavcev. Več na www.ssz-slo.si.

Spremljajte Moja leta na družbenih omrežjih Facebook, Instagram in Twitter.

Zdravstvena politika pozabila na starejše
Morda te zanima tudi:

Projekt CrossCare 2.0.: Oskrba starejših in odziv na staranje prebivalstva

V okviru preteklega 23. Festivala za tretje življenjsko...

Bliža se 23. Festival za tretje življenjsko obdobje (vstop prost)

Počasi se približujemo datumu, ko bo odprl vrata največ...

Osamljenost ruši obrambne moči imunskega sistema

Vse več raziskav kaže, da osamljenost zelo negativno vp...

Društvo Srebrna nit poziva k ustanovitvi samostojnega Varuha pravic starejših

V Srebrni niti - Združenju za dostojno starost opozarja...

Ali menopavza res pomeni konec seksa?

Menopavza je obdobje, ki ženski prinaša velike sprememb...

Zima in mraz že trkata na vrata - ZAŠČITITE SVOJE LEDVICE!

Ledvični pas je v hladnejših mesecih izredno uporaben p...

Ženske po 50. letu: Te stvari so nujne za dober seks v menopavzi (nasveti seksologinje)

Več ali manj seksa po 50. letu? Seksologinja pravi, da ...

Intervju s kineziologinjo: "Neaktivnost lahko vodi tudi v osamljenost in depresijo."

Dolgotrajno neaktivno življenje ima več uničujočih posl...
Priljubljeno Priljubljeno Natisni Natisni
Komentarji Komentarji
0
Povečaj pisavo besedila
Pomanjšaj pisavo besedila
Starejše novice:
Prijavi se
Uporabniško imeGeslo



* Pozabljeno geslo? Klikni TUKAJ!
* Nov uporabnik? Registriraj se!
Predlogi prijateljev
Registriraj / prijavi se da ti bomo lahko priporočali nove prijatelje.
Ambasadorji MojaLeta.si arrow right
Irena Dolinšek - IR1

Irena Dolinšek - IR1
upokojena organizatorka dogodkov


"Ljudje se moramo čim prej otresti strahu pred staranjem in delom življenja v penziji! Pomembno je, da sprejemamo vse stopnje razvoja v svojem življenju in izkoristimo njihove prednosti, saj je teh v vsakem obdobju življenja veliko, če jih le vidiš."

Uredništvo Kontakt O portalu Oglaševanje Splošni pogoji Piškotki
© 2024 MojaLeta.si Vse pravice pridržane.