Zdravila, ki bi odpravila to hudo bolezen, ni. So pa na voljo zdravila, s katerimi lahko tudi do dveh let upočasnimo razvoj demence. Na voljo so tudi številna druga zdravila, ki pomagajo ljudem z demenco do boljših miselnih sposobnosti in blažijo njihova neželena psihična stanja.
Kako živeti z demenco? Človek z demenco se mora zavedati, da bo veliko stvari pozabljal ter da bo vse težje komuniciral in se orientiral. Zato mora prenehati z vožnjo avtomobila in vedno imeti s seboj mobilni telefon. Največje breme demence pa nosi družina obolelega, ki mora razumeti spremembe v vedenju ljubljene osebe, ki bo vse pogosteje živela v svojem svetu, v katerem bodo njene resnice edine. Pri tem so svojcem lahko v pomoč društva za pomoč pri demenci. Na Primorskem uspešno deluje Društvo za pomoč pri demenci Primorske Spominčice.
Človeka z demenco je treba sčasoma spodbujati, da izrazi želje in odločitve glede preživljanja preostanka svojega življenja. To vključuje ureditev prenosa lastništva nepremičnin, pooblastilo za upravljanje bančnih računov, prevzemanje pošte, dajanje soglasja za morebitne operacije itd. Potrebno je preveriti, do katerih zdravstvenih in socialnih pravic je oseba upravičena ter sčasoma vložiti zahtevo za skrbništvo in vlogo za nastanitev v domu starejših. Predvideti je treba tudi spremembe v hiši. Uredite posebne sanitarne prostore, kjer je treba postaviti vidne ročaje in odstranite vse stvari, ki bi lahko zmedle človeka z demenco. Ne pozabite tudi povečati osvetlitve vseh prostorov in zmanjšati hrupa. Idealno je, da človek z demenco čim dlje živi v krogu svoje družine, saj se njene ljubezni ne da nadomestiti.
Še več informacij boste našli na spletni strani NIJZ v zloženki Kaj je demenca in kako z njo živeti?