Pri vnetem grlu običajno zamahnemo z roko – češ, za nič resnejšega na gre, dokler ga na lastni koži ne izkusimo sami. Najpogostejši povzročitelj vnetega grla so virusi: krivi so za 95 odstotkov primerov. Vneto grlo povzročajo tudi drugi dejavniki, med katerimi velja izpostaviti alergije, suh zrak, kajenje, onesnažen zrak, prehlad, gripo, okužbo s streptokoki (angina), vnetje glasilk, refluksno bolezen (zgago) in oslabelost imunskega sistema. Tipični bolezenski znaki za vneto grlo so: bolečina pri požiranju, težave pri požiranju, suho in pekoče grlo, otečene bezgavke v vratu, hripav glas. Na srečo obstaja veliko naravnih zdravil, ki pomagajo pri vnetem grlu in za katere je zelo verjetno, da jih imate doma.
Pitje toplih tekočin
Pri vnetem grlu se izogibajte pitju mrzlih pijač. Skodelica toplega čaja ali juhe ne samo da pomirja vnetje, pač pa tudi vrača moči, ki jih pobere bolezen. Ko je grlo vneto, topla pijača poskrbi, da se grlo dodatno ne izsuši.
Grgranje slane vode
Za hitro olajšanje bolečega grla zmešajte 2 decilitra vode s pol čajne žličke soli. Voda naj bo mlačna ali topla, nikakor pa ne mrzla ali vroča. Mešanico grgrajte večkrat na dan.
Dovolj vlage v prostoru
Če kaj poslabša vneto grlo, je to suh zrak. Pomagate si lahko z vlažilcem ali pa preprosto zmočite brisačo in jo položite na radiator. Dodajte nekaj kapljic eteričnega olja (meto ali evkaliptus), pa boste zrak okrog vas naredili blago antiseptično, kar bo zmanjšalo težave.
PREBERITE TUDI: Eterična olja in prehlad: recepti za pripravke, uporaba in učinki (piše aromaterapevtka) Med in kumina Med in pripravki iz medu so znano domače zdravilo za številne bolezni. Žal niso primerni za otroke, mlajše od enega leta ter diabetike. Dodajte ga v čaj ali pa se preprosto posladkajte s čajno žličko medu. Če mu dodate 2 do 3 kapljice olja črne kumine, boste dobili pravo domače zdravilo za vneto grlo. Kumina deluje protivnetno in olajša pekočo bolečino. Nasvet: po med se odpravite k čebelarju, ki ga poznate in mu zaupate. Med, ki ga najdete na trgovskih policah, namreč pogosto vsebuje umetno dodane sladkorne sirupe, na primer saharozo, kuhinjski sladkor in koruzni sladkorni sirup.
Čaj iz zdravilnih zelišč Zeliščni čaj je najbolj poznano in najpogosteje uporabljano domače zdravilo pri vnetem grlu. Zelišča, ki so posebej priporočljiva, so: kamilica, sivka, ameriški slamnik, ingver, meta. Vsi so bogati z antioksidanti in imajo protivnetne učinke. Meta izboljša delovanje pljuč in olajša dihaje skozi nos. Čaj posladkamo z žličko medu, ki mu dodamo nekaj bezgovih jagod. Ljubitelji časna pa lahko namesto zelišč uporabijo na drobno narezan strok česna ter sok polovice limone.
Eterična olja sivke, evkaliptusa in mire Nekaj kapljic eteričnega olja zrak v prostoru napolni s prijetnim, osvežilnim vonjem. Nikar pa eteričnih olj ne dodajajte v čaj. Raje si jih »privoščite« v obliki inhalacije ali si pripravite domačo ustno vodico za grgranje: nekaj kapljic eteričnega olja zmešajte s toplo vodo in s pripravkom izpirajte ustno votlino.
Obkladek z jabolčnim kisom
Za lajšanje bolečin v grlu si lahko pripravite obkladek iz jabolčnega kisa: manjšo brisačo namočite v mešanico, ki jo pripravite iz enakih delov kisa in vode. Položite jo na grlo in ovijte z ruto ali šalom. Pustite delovati približno eno uro.
Grgranje joda Jod je antiseptik, ki ga ima v domači lekarni vsako gospodinjstvo. Če ga razredčenega z vodo grgrate, je učinkovit tudi pri tistih okužbah grla, ki se razvijejo v angino in za katere običajno predpišejo antibiotike. V skodelico tople vode dajte 1 jedilno žlico joda, premešajte in uporabite. Če boste to storili že ob prvi znakih, ki napovedujejo vnetje grla (praskanje v grlu, skelenje pri požiranju), boste okužbo zatrli v kali.
Propolis Propolis eden od najbolj učinkovitih izdelkov iz medu, ko gre za domače zdravljenje. Raziskave kažejo, da ponuja številne koristi za zdravje, še posebej pri okužbah zgornjih dihal. Učinkovit je tudi v boju z virusom gripe. Pet kapljic propolisa kanemo v žličko in spijemo. Ponovimo tri do šestkrat na dan.
Nageljnove žbice Začimba, brez katere si ne znamo predstavljati kompotov in sladic, naj bo v omari tudi za primer, ko nas muči vneto grlo. Zdravilna učinkovina, ki jo vsebuje, je eugenol. Gre za naravni anestetik, ki se sprosti, ko ugriznemo v nageljnovo žbico. Pomaga tudi pri zobobolu.
Viri:
European Journal of Medical Research
Medline Plus
Archives of pediatrics & adolescent medicine
British Journal of Nutrition