Krnsko jezero
Povzpeli se bomo na Krnsko jezero, ki je največje slovensko visokogorsko jezero. Jezero je dolgo 390 m, široko 150 m in globoko 17,5 m. Poznamo ga tudi pod imenom Veliko jezero ali Jezero na Polju.
Pot bomo pričeli na koncu doline Lepena, ob planinskem domu Klementa Juga. Pot se vije večinoma preko gozda, ki nam v vročih poletnih mesecih zagotavlja senco. Na izbiro imamo dve poti: Leva, ki je nekoliko bolj strma je običajna, desna položnejša in nekoliko daljša pa je primerna za majhne otroke in starejše. Poti se večkrat križata. Ob gornji postaji tovorne žičnice se pot zravna in po 15 minutah pridemo do Koče pri Krnskih jezerih. Takoj pod kočo najdemo še manjše Dupeljsko jezero.
Do Krnskega jezera nas loči še kakih 15 minut nezahtevnega sprehoda mimo še vedno dobro ohranjenih pastirskih stanov. Steza vodi preko opuščenih pašnikov do Krnskega jezera, ki velja za naše največje visokogorsko jezero. Kmalu prispemo do čudovitega jezera, ki nas že vabi v objem travnikov na počitek.
Čas: do Krnskega jezera potrebujemo 2.15 h hoje. Višinska razlika: 690 metrov.
PREBERITE TUDI: IDEJA ZA IZLET: Lambergova pot
Grad Socerb
Grad Socerb se nahaja nad naseljem Socerb na kraškem robu. Od primorske avtoceste je oddaljen le nekaj minut.
Grad je imel zaradi svoje izredne strateške lege v preteklosti izredno velik pomen. Omenjen je bil že v srednjem veku. V 14. stoletju je bil grad v lasti beneške družine. Grad je bil skozi zgodovino večkrat poškodovan in deloma porušen. Lastniki gradu so se neprestano menjavali. Leta 1678 je grad obiskal Valvasor ter ga tudi narisal in opisal. Grad je leta 1780 zaradi udara strele pogorel. V času narodnoosvobodilne vojne je bil grad zaradi svoje strateške lege v središču bojev.
Pri gradu je veliko parkirišče, s katerega lahko občudujemo fantastičen pogled na Tržaški zaliv. V gradu se nahaja tudi simpatična restavracija, ki nudi predvsem ribje specialitete. Za obratovalni čas ali druge informacije je potrebno kontaktirati g. Milana Graj ( 041 571 544).
Današnja podoba gradu je zelo skromna, saj je bil v letih 1924/25 obnovljen le del obzidja. Nedaleč stran najdemo (150m) vhod v Sveto jamo, ki je globoka 44 m in dolga 200 m. Legenda o jami pravi, da je v njej kot puščavnik dve leti prebival mladi sveti Socerb, potem ko je prestopil v krščansko vero. Jama je za ogled odprta vsako nedeljo ob 14h.
PREBERITE TUDI: IDEJA ZA IZLET: Maltatal
Črno jezero na Pohorju
Osrčje Pohorja predstavlja planotast svet s številnimi barji. Šotna barja z jezerci sodijo med najmikavnejše naravne znamenitosti Pohorja. Med drugim Pohorje predstavlja tudi izhodišče za številne pohodniške ture.
Med večje vrhove lahko štejemo; Črni vrh (1543,5 metrov), Velika Kopa na Kopah (1542,7 metrov), Mala Kopa (1524 metrov), Žigartov vrh (1347 metrov), Klopni vrh (1340 metrov), Rogla (1517 metrov) in Veliki vrh (1344 metrov). V zimskem času pa je poznan po številnih smučiščih, ki privabijo ljubitelje belih strmin. Danes si bomo pobližje pogledali Črno jezero.
Zakaj se mu pravi črno jezero? Preprosto zato, ker je na pogled zares črno. Na dnu jezera se nabira debelejša plast temnega mulja, ki daje jezeru značilno barvo, čeprav je v resnici zelo čisto. Zgodovina jezera sega v čase, ko so s Pohorja spravljali les v dolino. Ob zajezitvi potoka Črnava je nastalo jezero.
Dostop do njega ni zahteven. Za izhodišče vzamemo dom na Osankarici. Pot vseskozi poteka po gozdu in je dobro označena. Na močvirnatem področju hodimo po lesenih brveh in v pol ure smo pri jezeru. V neokrnjeni naravi, daleč stran od ponorelega sveta se lahko naužijemo svežega zraka. Pogled na samo jezero pa je preprosto osupljiv.
Dostopno je iz smeri Maribora proti Slovenski Bistrici do Treh Kraljev ali iz Ljubljane na Slovensko Bistrico - smučišče Sv. Trije Kralji - Dom na Osankarici (46.449388, 15.430859).
Pred odhodom vedno preverite vremenske razmere in poskrbite za primerno opremo in obutev.
Še več idej za izlete boste našli tukaj.