Vrtnarjenje je zelo pogost konjiček, mnogi ga imajo radi, tudi starejši. Sajenje in sejanje, pa potem opazovanje, kako rastlina raste in dobro uspeva, nas navdaja s pozitivnimi čustvi in vzbuja občutek sreče. Posaditi nekaj, pa potem to tudi uporabiti, pojesti ali nekoga obdariti, je prav poseben občutek.
In dobrobiti vrtnarjenja z leti postajajo samo še močnejše.
Zakaj je prav, da starejši ljudje nekaj svojega časa posvetijo tudi vrtnarjenju? Preberite pet pozitivnih učinkov vrtnarjenja.
Zmanjšuje stres
S stresom se srečujemo skozi vse življenje. Raziskave pa so pokazale, da je prav vrtnarjenje odlično za zmanjševanje stresa. Ko vrtnarimo, se znižuje raven hormona kortizola, ki povzroča stres, znižuje pa se tudi raven krvnega tlaka.
Spodbuja še več hormona sreče
Z vrtnarjenjem uspešno znižujemo raven hormona kortizola, ki povzroča stres, obenem pa pripomore tudi, da se dvigne raven hormona sreče ali serotonina. Ta hormon je zaslužen, da smo bolj sproščeni in da smo srečni.
Krepi imunski sistem
Raziskave so dokazale, da vrtnarjenje krepi imunski sistem. To pa zato, ker smo med opravilom na svežem zraku, smo v stiku z zemljo, v kateri so tako imenovane prijazne bakterije, ki pomagajo krepiti imunski sistem. Študije pravijo, da lahko s pomočjo vrtnarjenja celo zmanjšamo nekatere zdravstvene težave, tudi astmo.
Tudi gibanje je plus
Vrtnarjenje je tudi dobra rekreacija in pomaga pri hitrejšemu kroženju krvi. ko se med vrtnarjenjem sklanjamo, delamo počepe, migamo z rokami, s prsti, je to v bistvu tudi dobra vaja za naše telo.
Zniža se možnost za razvoj demence
Z vrtnarjenjem delujejo tudi naši možgani. Za vrtnarjenje potrebujemo načrt, o njem razmišljamo … In vse to pomaga zmanjševati tudi možnost za razvoj demence.
Vrtnarjenje je terapija za bolnike z demenco
Študije so dokazale, da vrtnarjenje pomaga ohranjati tudi zdravje možganov in preprečuje razvoj demence. Na drugi strani pa je lahko tudi odlična terapija za vse tiste, ki se z demenco ali Alzheimerjevo boleznijo že srečujejo.
Po svetu mnoge terapije za bolnike z demenco vključujejo tudi vrtnarjenje. Z njim spodbujajo uporabo možganov, pomaga pa tudi pri tistih, ki imajo zaradi demence težave s prehranjevanjem. Bolniki veliko raje pojedo tisto, kar so sami zasadili in vzgojili.