Glavni bolezenski znak migrene je močan glavobol, ki se pojavi v predelu čela ali na eni strani glave. Vzrok za migreno ni natančno znan, prevladuje pa mnenje, da veliko vlogo igra upad možganskega prenašalca serotonina, zaradi česar se žile skrčijo. Ko se spet začnejo širiti, to občutimo kot glavobol.
Kakšna pa je povezava med migreno in slabostjo? Gre za biološki odziv telesa na stres (kamor spada tudi bolečina), ki se kaže kot »beg ali boj« reakcija.
PREBERITE TUDI: 6 naravnih nasvetov za lajšanje glavobola Med napadom migrene se arterije v glavi širijo. Razširjene žile povzročijo raztezanje živčnih vlaken, ki jih obkrožajo. Aktivira se simpatični živčni sistem, ki se razteza do vseh organov v telesu, vključno z želodcem in črevesjem. Gre za sistem, ki nadzoruje »beg ali boj« reakcijo in na katerega zavestno nimamo nobenega vpliva. Sledi »mobilizacija« telesa – kot odziv na stres: srčni utrip se pospeši, krvni tlak se dvigne, prebava se upočasni. Za upočasnitev prebave simpatično živčevje zapre mišice zapiralke, ki ločujejo želodec od zgornjega dela črevesja. Želodec se razširi, ostanki hrane pa ostajajo v njem. Posledica sta slabost in bruhanje.
Upočasnjena presnova med migrenskim napadom je tudi vzrok, da zdravila, ki jih vzamemo skozi usta, pogosto niso učinkovita – ker slabo prehajajo v kri.
Viri:
Harvard Medical School
The Journal of Head and Face Pain