Pa se osredotočimo najprej na meliso. Govorimo o navadni melisi lat. Melisa Officinalis., ki je trajnica, ima vonj po limoni in je aromatičnega okusa. Liste in celo rastlino nabiramo ob sončnem vremenu dopoldne, preden se rastlina razcveti , od maja do septembra. Čimprej jo moramo posušiti v senci, da ohrani lepo zeleno barvo. Melisa pomirja, krepi živce, blaži krče v črevesju, deluje proti napenjanju in ima blagodejen vpliv na srce in možgane. Gre za nežno, občutljivo zelišče, ki je zelo priljubljeno v čajnih mešanicah, uporabljamo jo tudi v kulinariki. Znane so tudi melisine kapljice, ki jih naredimo sami tako, da svežo meliso namočimo v alkoholu in postavimo za 14 dni na toplo, ter nato precedimo. Lahko pa pripravimo tudi melisin sirup iz vode, sladkorja, melise in limon. Čeprav jo v kulinariki uporabljajo predvsem za sladice, jo samostanska kuhinja uporablja tudi v juhah npr. grahova juha z meliso.
PREBERITE TUDI: Ginko biloba – izboljšuje spomin, krepi možgane, lajša depresijo, niža krvni tlak Kadar govorimo o meti, gre v večini primerov za poprovo meto lat. Mentha piperita. Je prav tako kot melisa trajnica, vendar ima temno zelene liste in diši po mentolu. Liste in celo rastlino nabiramo ob sončnem vremenu , pred cvetenjem, takrat ko ima največ eteričnih olj in jo posušimo v senci. Poprova meta spodbuja delovanje jeter in trebušne slinavke, spodbuja delovanje prebavnih žlez v želodcu in pomirja. Mentol v poprovi meti hladi. Najbolj pogosto se uporablja v čajnih mešanicah, zdravilno je tudi čisto eterično olje, ki deluje razkuževalno. Navadna črna meta lat. Marrubium vulgare, je grenkega in pekočeg okusa in se uporablja pri bonhitisu, znižuje visoko temperaturo in spodbuja delovanje prebavnih žlez. Poznamo več kot 30 vrst mete, med drugim mačjo meto, maroško meto , jabolčno meto, ananasovo meto, jagodno meto, pomarančno meto, , meto mojito, itd..
Recept za grahovo juho z meliso Eno čebulo prepražimo na maslu ali olivnem olju, dodamo 60 dag napol kuhanega graha, zalijemo z malo belega vina, dodamo 4 dl zelenjavne osnove in na zmerni temperaturi kuhamo 15 mnut. Z paličnim mešalnikom nato piriramo grah, dodamo sesekljano meliso, začinimo z limoninim sokom, soljo in poprom. Na krožniku oplemenitimo juho z žličko kisle smetane in okrasimo z melisnimi listi.
Še več o zdravilnih zeliščih si lahko preberete tukaj in tukaj.