Se je pa v zadnji tretjini 20. stoletja pričela zaskrbljujoče zviševati smrtnost zaradi srčnožilnih bolezni in smrti zaradi rakavih obolenj. Povprečna življenjska doba se je sicer zvišala in se približuje 80. letom, vendar strokovnjaki opozarjajo, da se bo njeno zviševanje ustavilo. Razlog so ravno te bolezni, za katere medicina še ni našla zdravila oziroma, je njihovo napredovanje med populacijo zelo hitro. Strokovnjaki pravijo, da je velika verjetnost, da današnja mladina v povprečju ne bo živela dosti dlje, kot živimo danes.
Dolgoživost pa seveda ni le dolgo življenje po letih, temveč se meri tudi kvaliteta življenja. Strokovnjaki so ugotovili kateri so dejavniki, ki kljub temu, da se nam leta nabirajo in gredo svojo pot kot reka, zagotavljajo, da zrela leta preživimo vitalni, čili. Torej, da svojo starost ne preživotarimo ob tabletah in betežnosti, temveč, da ostanemo čilega telesa in bistrega duha, dokler se življenjska pot ne zaključi. Prav tako lahko s temi ukrepi učinkovito zmanjšamo rizik za bolezni sodobnega časa.
To so stvari, ki so dosegljive vsakomur in niso povezane z veliki sredstvi.
Prva med njimi je vmesno postenje, oziroma tudi občasna krajša postenja in ob tem tudi nizkokalorična hrana. Ter red v prehranjevanju, torej brez neprestanih prigrizkov tu in tam, temveč le 2-3 obroki dnevno.
Druga stvar je uravnotežena hrana- ravnotežje med zelenjavo in mesom v bistveno korist zelenjave in ravnotežje med živalskimi in rastlinskimi beljakovinami. Hrkrati tudi bistveno zmanjšanje sladkorjev in ogljikovih hidratov.
Tretji faktor so zdrave maščobe, rastlinskega in živalskega izvora.
Četrti je dovolj hrane, ki vsebuje magnezij.
Peti faktor so pijače kot. zeleni čaj, kava, kozarček rdečega vina.
Šesti faktor pa je soljenje z naravno, morsko soljo.
Nič posebnega, boste rekli, to vse ste pravzaprav že vedeli. Se strinjam. Le upoštevamo bolj slabo, posebno težko nam gre prva točka. Razlog je v tem, da je moderen človek pri prehranjevanju nagnjen k pretiravanju. Tudi če se loti neke diete, ga rado zanese v skrajnost. K temu veliko pripomore dosegljivost hrane na vsakem koraku in pa neprestano reklamiranje hrane kot tisti nakup, ki nam bo dal največ zadovoljstva in nas naredil srečne. Hrana je postala industrija, v njenem interesu pa ni, da ste zdravi, temveč da veliko zapravljate. Dolgoživost pa boste doseglji, če boste izstopili iz tega vlaka ter se ravnali po zgornjih nasvetih.
Še več o avtorici prispevka boste našli tukaj in tukaj.