Pet nadobudnih mladih psihologinj se je odločilo za zanimiv izziv, s katerim so želele narediti nekaj dobrega za starejše, ki so pogosto ena izmed prezrtih socialnih skupin.
Maruša Fijavž s Stranic, Zala Kresnik iz Šmarja pri Jelšah, Eva Kavčič iz Bele krajine, Zala Motaln iz Slovenskih Konjic in Tjaša Poglej iz Šentilja v Slovenskih Goricah so se lotile izdelave pogovornih kartic za starejše, saj so ugotovile, da v pogovorih med starejšimi hitro zmanjka tem za pogovor, s katerimi bi se razvijali kakovostni odnosi. Tako se je rodila ideja o posebnih pogovornih karticah, narejenih posebej zanje.
Epidemija je poglobila osamljenost starejših
Prav dobri odnosi in pogovori so za starejše postali še bolj pomembni v času koronakrize, saj je epidemija izjemno posegla v življenje starejših in še poglobila njihovo osamljenost. »Nekateri so zaradi strahu kar malo pozabili, kako se pogovarjati, navezati pristni stik s sočlovekom in ravno tem lahko pogovorne kartice še bolj koristijo,« so mlade strokovnjakinje povedaleza portal Sobotainfo.com.
Vprašanja, prilagojena starejšim in hkrati za vse generacije
Kartice so posebej izdelane za starejše, vendar lahko z njihovo pomočjo o svojih starejših družinskih članih izvedo marsikaj tudi ostali v družini, celo vnuki. Kartice spodbujajo pogovore med starejšimi, lahko pa jih za pogovor uporabijo tudi stari starši in vnuki. Prek bogatih zgodb svojih babic in dedkov imajo tako vnuki priložnost, da jih spoznajo na povsem drugačen način, so za portal Sobotainfo.com pojasnile avtorice.
Pogovorne kartice so s svojim strokovnim znanjem razvile mlade psihologinje. (VIR: Sobotainfo.com)
Devet pogovornih tem z vprašanji, ki nagovarjajo starejše
Na karticah so zajele devet pogovornih tem: O meni, Moji bližnji, Moje otroštvo, Moje delo, Moje počutje, Prosti čas, Izleti, Hrana in Živali, s kar 78 različnimi in enostavnimi vprašanji, ki pomagajo starejšim pri pogovarjanju drug z drugim.
Teme in vprašanja na kraticah so avtorice skrbno izbrale tudi s pomočjo zaposlenih in varovancev v domovih za starejše.
»S karticami, ki ponujajo res pester nabor izhodiščnih vprašanj, želimo spodbuditi komunikacijo med starejšimi, razširiti in poglobiti tematike pogovora in preko vprašanj na karticah spodbujati zaznavanje pozitivnih vidikov življenja ter občutek življenjskega smisla,« pravijo psihologinje.
Vprašanja na karticah so skrbno izbrana, da spodbujajo pogovor med starejšimi. (VIR: Sobotainfo.com)
Posebej prilagojene starejšim
Posebno pozornost so avtorice namenile tudi sami obliki kartic - kartice so večje dimenzije, večja je tudi pisava, vprašanja so zapisana z velikimi tiskanimi črkami, kartice so preprostega izgleda, da ni na njih preveč informacij, ki bi jih starejši morda težja sprocesirali ipd.
Niso pa pozabile niti na embalažo, ki je trajnostna in unikatna. Kartice so namreč zavile v volnene žepke, ki jih je iz reciklirane volne izdelala Ivanka Venko, varovanka Doma starejših občanov Danice Vogrinec Maribor.
Kartice so posebej prilagojene starejšim in odete v lepe in mehke volnene žepke. (VIR: Sobotainfo.com)
Želja je, da bi prišle v vsak dom
Mlade psihologinje so v prazničnem času so s karticami obdarile več domov za starejše, predvsem tiste, ki so jim pomagali z idejami in nasveti. Želijo pa si, da bi z njimi opremile vse slovenske domove in tako pomagale starostnikom pri širjenju socialne mreže ter spodbujanju socialnih veščin. »Zato s tem svojega projekta ne zaključujemo, ampak si bomo prizadevale, da pridobimo finančna sredstva, ki bi nam pomagala kriti stroške tiskanja, kar nam bi omogočilo razširitev pogovornih kartic po vsej Sloveniji,« načrtujejo ustvarjalke te zanimive ideje.
Verjamejo, da njihov projekt majhen korak k pozitivni spremembi, da bi se starejše bolj cenilo in se jim posvetilo več pozornosti ter morda k podobnim dejanjem spodbudi še koga drugega.
VIRA: Sobotainfo.com, Novice.si