Ogljikovi hidrati
Če uživate preveč ogljikovih hidratov, se ti kopičijo v maščobnih oblogah, ki tako rade pristanejo prav na trebuhu. Povrhu vsega pa povzročajo tudi napihnjenost. Ogljikove hidrate potrebujete za energijo, ne potrebujete pa jih veliko. Zmanjšajte dnevni vnos in jih nadomestite z beljakovinami.
Sol
Hrana, ki vsebuje veliko soli, veže nase vodo. To pa povzroča občutek napihnjenosti. Pri kuhanju uporabljajte manj soli in pijte zadosti nesladkane tekočine.
Zelenjava, ki povzroča napihnjenost
Nekatere vrste zelenjava povzroča napihnjenost. Mednje sodijo fižol in grah v zrnju, zelje, cvetača, paprika, brstični ohrovt. Nekatera od naštetih živil lahko delujejo na vas tako, da povzročajo občutek napihnjenosti in ustvarjajo vetrove, druga ne. Sami najbolje veste, katera zelenjava pri vas povzroča te neugodne občutke in jo jejte v manjših količinah.
Gazirane pijače
Tudi gazirane pijače povzročajo napihnjenost in vetrove. Izogibajte se jih.
Začimbe
Tudi nekatere ostre in močne začimbe lahko povzročajo napihnjenost. Pozitivno pa delujejo koper, bazilika, žajbelj, meta, rožmarin, kari in limonin sok.
Sami najbolje poznate svoje telo in veste, katera živila vam povzročajo črevesne težave. Če jih boste uživali v manjših količinah, bo kmalu viden tudi rezultat. Odpravili boste napihnjenost in vetrove, s tem pa bo tudi vaš trebuh postal bolj raven.