Halo, kličejo goljufi! Kako vam z računa ukradejo denar?

Spletni goljufi od nas vedno želijo dobiti denar. A svojih pasti že dolgo ne nastavljajo le prek ustaljenih kanalov spletne komunikacije. V prevaro želijo uporabnike ujeti tudi s telefonskimi klici.
Halo, kličejo goljufi! Kako vam z računa ukradejo denar? (Foto: Freepik.com)
Halo, kličejo goljufi! Kako vam z računa ukradejo denar? (Foto: Freepik.com)
Priljubljeno Priljubljeno Natisni Natisni
Komentarji Komentarji
0
Povečaj pisavo besedila
Pomanjšaj pisavo besedila

Predstavljajo se kot uslužbenci finančnih podjetij ali Microsofta in pod pretvezo, da ponujajo takšno ali drugačno pomoč, skušajo od uporabnika pridobiti dostop do bančnega računa in spletne banke.

Običajno kličejo s tujih telefonskih številk, a klic lahko pride tudi s slovenske številke, saj jo lahko goljufi zelo enostavno ponaredijo.

»Na vašem kripto računu so sredstva«

Pri tej obliki prevare vas goljufi pokličejo in se predstavijo kot finančni uslužbenci. Obveščajo vas, da so na nekem vašem pozabljenem kripto računu našli sredstva. Ponudijo vam prenos denarja, v nasprotnem pa grozijo, da boste morali plačati davek. Ker naj bi bil postopek nakazila na vaš račun precej zapleten, vam ponudijo, da bodo oni vse uredili namesto vas, a za to potrebujejo dostop do vašega računalnika in telefona. Denar, ki ga omenjajo seveda ne obstaja, želijo vas oškodovati.

Zahtevajo namestitev aplikacije

Če sprejmete njihovo ponudbo za pomoč, vam naročijo, da si namestite eno izmed aplikacij, ki goljufom omogočajo oddaljen dostop do vaših naprav. To je najpomembnejši korak pri prevari. Če vas kadarkoli kdo prosi, da si naložite nek programček na računalnik ali aplikacijo na telefon, mu tega pod nobenim pogojem ne omogočite, saj lahko pride do hude zlorabe.

Kaj se zgodi, če aplikacijo naložite?

Prevaranti dobijo dostop do vašega računalnika in vam prikažejo neko spletno stran, kjer naj bi se nahajala vaša sredstva. Stran je lažna, goljufi grafe rišejo sami, da bi vas prepričali, da je vse, kar govorijo, resnica. Nato v vašem imenu in z vašimi podatki ustvarijo uporabniški račun na eni izmed kripto menjalnic, kamor naj bi ta sredstva nakazali. A prenosa ne morejo opraviti, če nimajo podatkov vaše kreditne kartice, zato zahtevajo še popoln dostop do vaše spletne banke.

Ko imajo dostop, vam z računa poberejo ves denar

S popolnim dostopom do vašega računalnika, telefona in vaše spletne banke, imajo v rokah vsa orodja, da vam z računa ukradejo vsa razpoložljiva sredstva. Zaslon računalnika zakrijejo, da ne vidite, kaj se dejansko dogaja, nato pa vaš denar nakažejo na novo odprto kripto menjalnico in potem dalje na druge bančne račune. Tako se za denarjem izgubijo vse sledi.

Vaš račun zlorabijo tudi za pranje denarja

Ker imajo dostop do vašega računa, ga zlorabijo tudi za prenakazovanje denarja drugih oškodovancev. Lahko vam prikazujejo, da gre za vaše dobičke, a če ta sredstva obdržite, dvignete gotovino, ali jih nakažete na drug račun, postanete storilec kaznivega dejanja pranja denarja.

Kliči tehnične pomoči v imenu Microsofta

Goljufi se, kot rečeno, lahko predstavijo tudi kot Microsoftova tehnična pomoč. Želijo vas prepričati, da se z vašim računalnikom nekaj dogaja in da je okužen.

Tudi v tem primeru želijo, da odprete programe na računalniku, ki prikazujejo napake, s čimer vas želijo prepričati, da je vaš računalnik okužen. To ne drži, saj so te napake povsem običajne in ne vplivajo na delovanje računalnika. Svetujejo vam, da odprete določeno spletno stran, kjer naj bi naložili program za odpravo napake. S tem programom pa goljufi pridobijo dostop in nadzor nad vašim računalnikom.

Podaljšati morate licenco

Ker želijo dodatne napake odpraviti s programom, ki naj bi mu že potekla licenca, vam rečejo, da jo morate podaljšati. Ponudijo vam pomoč pri plačilu in od vas zahtevajo podatke kreditne kartice ter dostop do spletne banke. Nato vas prepričujejo v namestitev aplikacije na telefon, s čimer dobijo tudi popoln dostop do vašega telefona. Ko imajo vse te podatke in dostope, lahko enostavno vstopijo v vašo spletno banko in zlorabijo vaš bančni račun.

Ne verjemite goljufom

Predstavnik Microsofta vas nikoli ne bo poklical in prosil za dostop do računalnike. Če vas nekdo pokliče in zahteva vse to, gre gotovo za prevaro. Ravno tako ne bo nikoli zahteval podatkov kreditne kartice ali dostopa do vaše spletne banke. O obljubah o bogastvu je bilo prav tako že veliko povedano. Ko vam nekdo ponuja denar, ali pomoč pri pridobivanju sredstev, se vedno vprašajte, če ni morda prelepo, da bi bilo res.

Še posebej pozorni pa morate biti, če vas prosijo za posredovanje kopije osebnega dokumenta. Vašo identitete lahko goljufi zlorabijo v nadaljnjih prevarah, vi pa se lahko znajdete v hudih prekrških.

Kako se lahko zaščitite v primeru lažnih telefonskih klicev?

Če prejmete tak klic, vam svetujemo, da ga prekinete in nikakor ne sledite navodilom klicatelja. Lahko vas bodo klicali z več različnih številk, cilj pa bo vedno enak, zato se ne oglašajte, klicev pa ne vračajte, ker lahko nastanejo dodatni stroški. Če boste goljufe ignorirali, bodo po določenem času tudi odnehali.

Ne pozabite, nikoli nikomur ne omogočajte oddaljenega dostopa do svojih naprav, ne posredujte svojih podatkov in kopije osebnega dokumenta ter ne delite podatkov za dostop do spletne banke, pa če vas še tako lepo prosi oz. obljublja pomoč.

 

Spremljajte Moja leta na družbenih omrežjih Facebook, Instagram in Twitter.

Goljufi Internetne goljufije Kraja denarja Varni na internetu
Morda te zanima tudi:

Vabilo na 1. posvet Foruma F3ŽO

Ali smo kot družba dovolj odgovorni, da zagotovimo star...

"Osebna rast je naša dolžnost. Če se ustavimo, začnemo nazadovati."

Ta propad se dogaja najprej na psihičnem nivoju, kasnej...

Prihaja največji festival za starejše v Evropi! Festival za 3. življenjsko obdobje

Obiščite največji dogodek za starejše v Evropi že 23. F...

Astrološka napoved po znamenjih: Kaj vas čaka ta teden (19.8. - 25.8. 2024)?

Stopamo v teden poln raznih preobrazb in nepredvidljivi...

Kroži lažno e-mail obvestilo v imenu Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije

Kroži e-mail z virusom za krajo gesel, in sicer v imenu...

Pridružite se velikanom vožnje

Se spomnite, kako ste opravljali vozniški izpit in svoj...

Metka Klevišar: TUDI STARE ŽELIJO BITI LEPE

Mnogi stari so prepričani, da zdaj, ko so stari res ne ...

Ob svetovnem dnevu samomora: »Spreminjajmo razumevanje samomora«

Svetovni dan preprečevanja samomora vsako leto obeležuj...

Ob 40.letnici usmrtitve 10 žensk v Iranu: O položaju žensk doma in po svetu

Our story is one je globalna kampanja Bahajske mednarod...

Astrološka napoved po znamenjih: Kaj vas čaka ta teden (26.8. - 1.9. 2024)?

Obdobje Sonca v znamenju device je pravi čas, da se usm...

Astrološka napoved po znamenjih: Kaj vas čaka ta teden (12.8. - 18.8. 2024)?

Če ste navajeni postavljati želje drugih pred svoje, bo...

Potreba in pravica starejših do mobilnosti

V Srebrni niti - združenju za dostojno starost z zaskr...
Priljubljeno Priljubljeno Natisni Natisni
Komentarji Komentarji
0
Povečaj pisavo besedila
Pomanjšaj pisavo besedila
Starejše novice:
Prijavi se
Uporabniško imeGeslo



* Pozabljeno geslo? Klikni TUKAJ!
* Nov uporabnik? Registriraj se!
Predlogi prijateljev
Registriraj / prijavi se da ti bomo lahko priporočali nove prijatelje.
Ambasadorji MojaLeta.si arrow right
Milan Pavliha

Milan Pavliha
psiholog, pedagog


"Upokojitev je lahko tudi začetek nove kariere."

Uredništvo Kontakt O portalu Oglaševanje Splošni pogoji Piškotki
© 2024 MojaLeta.si Vse pravice pridržane.