Alzheimerjeva bolezen je najpogostejša vrsta demence, njena pogostnost pa strmo narašča s starostjo. Znano je, da so zgodnji zagoni povezani z motnjami spanja.
Znanstveniki si že dolgo prizadevajo razvozlati, zakaj ljudje, ki več spijo, redkeje zbolevajo za Alzheimerjevo boleznijo. Zadnja študija prinaša nova spoznanja na tem področju. Kaže, da povečana raven hormona budnosti privede do povečanega kopičenja beta amilodnih plakov v možganih, ki so značilni za Alzheimerjevo bolezen.
Znanstveniki so vzgojili miši, ki so bile gensko nagnjene k razvoju beza amiloida, ter miši, ki so jim odvzeli gen za hormon budnosti. Pri potomcih slednjih se je v možganih tvorilo bistveno manj amiloda kot pri miših, ki so zaradi visokih ravni hormona budnosti spale malo.
Dr. David M. Holtzman, vodja oddelka za nevrologijo na Washington University School of Medicine in vodilni avtor študije, je povedal: »Rezultati nakazujejo, da bi se morali osredotočiti na blokiranje oreksina (hormona budnosti) kot na potencialno tarčo pri zmanjšanju tveganja za Alzheimerjevo bolezen.«
Viri:
The Journal of Experimental Medicine
Washington University School of Medicine