Mene je tega »bakšiša« rešil bivši profesor, 10 evrov mogoče ni veliko, a samo zato, ker je pač 50 let šole, ki sem jo obiskoval tri leta, občutno preveč. S proslavo navdušen, na zakuski nisem bil, ker sem vezan na vlak. Rezat stroške je pač treba, ker penzija je mala, vseh, ki čakajo na moje »šolde«, pa preveč. Draži se vse, od poštnih znamk, pa do avtobusnega prevoza, plafon dvigne cena mlečnega namaza, ki je previsoka! Da je možna razlika kar nekaj centov po teži skoraj enakemu, pa tudi po kvaliteti podobnemu namazu, je težko verjeti.
Kako upokojenci s malimi penzijami sploh prežive, ni jasno, ljudi pod pragom revščine je v Sloveniji skoraj 300 tisoč. Dokler so upokojenci vitalni, še gre, ko pa obnemorejo in ne dobijo mesta v domu, je beraška palica. Pa tudi tam gre vse narobe, dostojanstvo je tam povoženo. Da bi morala socialna in pravna država, kar Slovenija naj bi bila, več vlagati v starajoče prebivalstvo, in vsaj ddv, ki se računa za oskrbnine po domovih, zmanjšati, so pobožne želje. Ker ga skoraj ni več upokojenca, tudi vitalnega, ki bi s svojo penzijo lahko plačal dom, je čas za alarm! Novice iz domov so vedno slabše, sodu pa izbije dno tista, da nima kdo skuhati čaja. Je res treba vsakemu čaju po domovih dodati kilo in več cukra, povsem dober je brez, in kuhanje takega čaja ne vzame veliko časa. Težko je razumeti minimalne plače zaposlenih v domovih in oderuške oskrbnine, s tem da imajo nekateri domovi milijonske dobičke!
Zgodba bivšega lastnika kmečkega turizma, ki je turistične sobe raje namenil za nizko cenovni najem v glavnem vitalnim upokojencem, edini pogoj tam hišni red in nobenega pijančevaja, je primer dobre prakse. Ko ni dobiček na račun oskrbe strastnikov na prvem mestu.
So pa tudi v domovih odlične zgodbe, ni vse tam slabo, še največ lahko tam naredijo zase in za denarnico vitalni upokojenci, ki jih je ostala desetina vseh po domovih. In če pomagajo skuhati čaj, deliti hrano, kositi travo in pri podobnih opravilih, bi se jim morala vsaj simbolično znižati oskrbnina. Ker kdor je v domu za upokojence zdrav in skoraj brez tablet, naj dobro skrbi za zdravje, ker biti zdrav in pokreten v domu pomeni manj dela za tam zaposlene. In nižjo oskrbnino.
Kar se pa samega dela upokojencev tiče, je res vredno zgarane upokojence pošiljati na trg dela, da bodo čez čas pristali bolni v domovih upokojencev, in povečali stroške javnega financiranja oskrbe starejših? Upokojenci morajo imeti tako penzijo, da bodo lahko dostojno živeli od nje!