Domači ljubljenčki v domovih za starejše: ali pozitivni učinki odtehtajo izzive?

Moj dom in vrt > Živali | piše: Kaja Regula | 7.2.2025
V slovenskih domovih za starejše se vedno pogosteje odpira vprašanje, ali naj starejšim stanovalcem dovolijo sobivanje z njihovimi hišnimi ljubljenčki. Mnenja o tej praksi so različna; nekateri menijo, da živali pozitivno vplivajo na počutje, zdravje in socialno življenje starejših, drugi pa opozarjajo na morebitne težave, kot so higiena, varnost in konflikti med stanovalci.
Različni pristopi k sobivanju z ljubljenčki odražajo tako pozitivne učinke kot organizacijske izzive. (Vir: Freepik)
Različni pristopi k sobivanju z ljubljenčki odražajo tako pozitivne učinke kot organizacijske izzive. (Vir: Freepik)
Priljubljeno Priljubljeno Natisni Natisni
Komentarji Komentarji
0
Povečaj pisavo besedila
Pomanjšaj pisavo besedila

Ganljiva zgodba o gospodu Jožetu in psički Nori

Pred kratkim je na Facebooku zaokrožila ganljiva zgodba o gospodu Jožetu, ki se je moral preseliti v dom za starejše in pri tem pustiti svojo psičko Nori.

Društvo Zadnje Upanje je v objavi med drugim zapisalo:  

»To je zadnja fotografija skrušenega lastnika in njegove psičke Nore. Njuno slovo je bilo zelo težko, saj sta bila zelo navezana drug na drugega. Njegovo zdravstveno stanje se je poslabšalo do te mere, da ne more skrbeti zase. Bil je nameščen v dom za ostarele. Psička Nora je bila po odločbi UVHVVR odvzeta in premeščena v zavetišče za živali. Zelo si želi, da bi jo lahko še kdaj videl. Njegova bolezen ne sme biti vzrok, da se njune poti za vedno razidejo.«

Vir: Facebook, Zadnje Upanje

Medtem ko so nekateri komentatorji predlagali, da bi domovi morali biti bolj odprti za sobivanje s hišnimi ljubljenčki, so drugi opozarjali na težave, povezane z zagotavljanjem higiene in varnosti. Ta zgodba odpira vprašanje, kako različni domovi za starejše v Sloveniji pristopajo k sobivanju z živalmi in kako vpliva na stanovalce.

Kaj pravi zakonodaja?

Trenutna zakonodaja v Sloveniji ne določa specifičnih smernic glede sobivanja hišnih ljubljenčkov v domovih za starejše. V vsakem domu se odločajo samostojno, kar pomeni, da so politike zelo različne. Medtem ko nekateri domovi uspešno vključujejo živali v svoje programe, se drugi osredotočajo na stroga higienska pravila. 

Preberite tudi: Kaj nas o staranju (na)učijo živali?

Domovi, ki omogočajo bivanje z živalmi

V intervjuju z Domom upokojencev Ptuj so nam povedali, da so več let omogočali stanovalcem, da s seboj pripeljejo hišne ljubljenčke, če so bili pripravljeni sami poskrbeti za njihove potrebe.

Vendar so marca 2024 uvedli spremembo, ki stanovalcem ne dovoljuje več prinašanja svojih živali, saj v vseh enotah doma zagotavljajo prisotnost domskih živali. Da so živali v Domu, je sprejel stališče strokovni svet Doma, ki je predvidel, da morajo biti živali ustrezno veterinarsko pregledane in spremljane. Pravijo, da so zaposleni pozorni na morebitne, nepredvidene zaplete, ki jih rešujejo sproti.

V enoti Muretinci živali bivajo v namensko zgrajenem hlevčku. Izhod imajo v park, ki je v celoti ograjen z zeleno ograjo. Zajčki imajo svoj zajčnik, ribice so v ribniku in akvariju. Muca in pes spita v domskih prostorih in imata prosti izhod v zunanji del parka. Kozica, kokoške in zajček bivajo v ogradi, ki je del parka in je bila dobro sprejeta s strani vseh, stanovalcev, svojcev in zaposlenih.

Vir: Dom upokojencev Ptuj

Stanovalci imajo tako priložnost in prednost, ker živali živijo v Domu, so jim na razpolago, kadarkoli jih potrebujejo, so razpoloženi zanje in si stika z njimi želijo. Poleg tega, da imajo lahko pogoste samoiniciativne stike z živalmi, jim zaposleni omogočajo pogosto usmerjanje pozornosti na določeno žival, tako da se o njej pogovarjajo, obujajo spomine na njihove živali, jo opisujejo, jo opazujejo in pogosto tudi božajo. Živali občasno najdejo tudi same pot do stanovalca v sobi, odnesejo pa jih tudi k nepomičnim stanovalcem, ki z nasmehom in rahlo iztegnjeno dlanjo takoj pokažejo zadovoljstvo.

Preberite tudi: Ljubezen do živali v Domu upokojencev Ptuj: Program, ki spreminja življenja

Prednosti sobivanja s hišnimi ljubljenčki

Raziskave kažejo, da sobivanje s hišnimi ljubljenčki lahko pozitivno vpliva na fizično in duševno zdravje starejših. Starejšim ljudem živali nudijo socialno interakcijo, izboljšujejo koncentracijo ter prinašajo zadovoljstvo in pomiritev.

»Ljudje se ob odhodu v dom težko ločijo tudi od svojih živali. Marsikomu so te predstavljale edino družbo in hkrati obveznost v dnevu,« pravijo v Domu upokojencev Ptuj.

Seveda pa so živali nepredvidljive in lahko hitro pride do kakšnega neljubega dogodka. V Domu upokojencev Ptuj so nam zaupali o takšnem dogodku, ki pa se je  k sreči končal srečno: »Tudi ob nesrečnem dogodka je svojka takoj rekla, da ne bi niti pomislili, da bi psa Capija dali drugam. Njena mama z zelo napredovalo obliko demence je na fotelju sedla na njega, pes se je takoj odzval, umaknil in s tačko ranil stanovalko na roki. Stanovalka je bila takoj zdravstveno oskrbljena, svojka o dogodku obveščena.«

Domovi, ki bivanja z živalmi ne omogočajo

Kljub pozitivnim izkušnjam nekaterih domov pa ostaja večina slovenskih domov za starejše precej previdna pri omogočanju sobivanja hišnih ljubljenčkov s stanovalci. V Mestni občini Ljubljana večina domov za starejše nima možnosti, da bi stanovalci s seboj pripeljali svoje živali. Kot pravijo predstavniki nekaterih domov, je to predvsem zaradi zagotavljanja higiene, varnosti in miru za vse stanovalce.

Terapevtski učinki obiskov psov v domovih za starejše

V Domu starejših občanov Novo mesto so uvedli terapije s psi, ki so med stanovalci izjemno priljubljene. Ob prihodu terapevtskih psov se stanovalcem na obrazu nariše nasmeh, začnejo se pogovarjati s psi in jih božati. Gospa Vera, ena izmed stanovalk, je povedala: »Ob psu se sprostim, družbo imam in tudi naučim se kaj. Zelo rada imam živali in rože, saj je to nekaj najlepšega. Doma smo imeli vedno psa, včasih po dva, včasih so bili pa tudi trije. Zelo rada vidim, da nas pridejo v dom obiskat vodnice s psi, še posebej Ljubka in njem Kan, saj smo z njo skupaj že od vsega začetka, se pravi od leta 2009. Sicer pa so vsi psi prijazni in jih imamo radi, vendar se bolj navadiš na enega. In tudi navežeš se.« 

Vir: Freepik

Različni pristopi, različne izkušnje

Razprava o sobivanju živali s stanovalci domov za starejše ostaja odprta. Medtem ko nekateri vidijo v tem možnost za izboljšanje kakovosti življenja in socialne interakcije, drugi opozarjajo na morebitne težave. Vsak dom ima svojo zgodbo in svojo politiko, vendar pa so pričevanja tistih, ki so si lahko ohranili svoje ljubljenčke, večinoma pozitivna.

Preberite tudi: 6 razlogov, zakaj so lastniki mačk srečnejši

»Živali imajo zmožnost navdihniti in motivirati ljudi, da se lotijo konstruktivnih aktivnosti, ki se jih drugače ne bi. Hkrati pa so zadovoljene še potrebe po nežnosti in naklonjenosti. V nekem smislu predstavljajo nadomestne negovalce in tudi prijatelje,« pravijo v Domu upokojencev Ptuj.

Kompleksno in večplastno vprašanje

Vprašanje sobivanja hišnih ljubljenčkov z oskrbovanci v domovih za starejše ostaja kompleksno in večplastno. Medtem ko nekateri poudarjajo pozitivne učinke na dobrobit starejših, drugi izpostavljajo praktične in higienske izzive. Odločitev o omogočanju bivanja z živalmi je trenutno prepuščena posameznim domovom, pri čemer je pomembno upoštevati tako potrebe stanovalcev kot tudi zagotavljanje ustreznih pogojev za vse vpletene.

Viri: GOV.SI, ljubljana.si, pes.si

Spremljajte Moja leta na družbenih omrežjih Facebook, Instagram in Twitter.

hišni ljubljenčki pes mačka dom za ostarele zakonodaja
Morda te zanima tudi:

Kako varno nakupovati na spletu?

Spet je tu november, mesec nakupovalne mrzlice, velikih...

Kako ohraniti živahno spolnost tudi v menopavzi?

Velja splošno prepričanje, da naj bi v zrelih letih med...

6 navad, ki povečujejo tveganje za demenco in Alzheimerjevo bolezen

Strokovnjaki opozarjajo pred navadami, ki uničujejo naš...

Težave s spanjem: 5 najpogostejših vzrokov in rešitev

Težave s spanjem so lahko tudi znak katere od bolezni, ...

Z rednim pitjem kave do manj težav v postelji

Moški, ki dnevno popije dve skodelici črne kave, ima ma...

Ohranite svoje zgodbe za prihodnje generacije – podarite neprecenljiv spomin

Spomini so tisto, kar daje življenju toplino. So zgodbe...

Zaščitite se pred pnevmokoknimi okužbami: brezplačno cepljenje v ZD Ljubljana

Zdravje je eno samo, zato je pomembno, da zanj skrbimo ...

Kako izbrati prava sončna očala za zaščito vaših oči

Zaščita oči pred škodljivimi učinki sončne svetlobe je ...

Izšla je aprilska revija Vzajemnost 2025

Med prebivalci Slovenije se močno povečuje delež posame...

Neuroth predstavil lastno blagovno znamko slušnih aparatov Viennatone

Podjetje Neuroth, ki v Sloveniji v 17. Neurothovih sluš...

Pomoč na domu se spreminja: manj javnih, več zasebnih izvajalcev

V Sloveniji vse več starejših potrebuje pomoč na domu, ...
Priljubljeno Priljubljeno Natisni Natisni
Komentarji Komentarji
0
Povečaj pisavo besedila
Pomanjšaj pisavo besedila
Starejše novice:
Prijavi se
Uporabniško imeGeslo



* Pozabljeno geslo? Klikni TUKAJ!
* Nov uporabnik? Registriraj se!
Predlogi prijateljev
Registriraj / prijavi se da ti bomo lahko priporočali nove prijatelje.
Ambasadorji MojaLeta.si arrow right
Zvezdana Mlakar

Zvezdana Mlakar
igralka


"Človek se mora imeti rad. Le tako najde moč za spremembe in neskončno veselo lepoto, ki sije navzven."

Uredništvo Kontakt O portalu Oglaševanje Splošni pogoji Piškotki
© 2025 MojaLeta.si Vse pravice pridržane.