Kako pravilno urediti in organizirati domačo lekarno?

Domača lekarna je zagotovo eno tistih področij v našem domu, ki mora biti urejeno, pregledno in nikakor ne sme vsebovati izdelkov s pretečenim rokom uporabe. Dobro organizirana domača lekarna omogoča, da porabimo manj časa pri iskanju prehranskih dopolnil in zdravil. Ugodno lahko vpliva tudi nanašo denarnico, ker se izognemo nakupu izdelkov, ki jih imamo že na voljo in ne ustvarjamo prevelikih zalog.
Zdravila moramo primerno organizirati in shranjevati. (Foto: Freepik.com)
Zdravila moramo primerno organizirati in shranjevati. (Foto: Freepik.com)
Priljubljeno Priljubljeno Natisni Natisni
Komentarji Komentarji
0
Povečaj pisavo besedila
Pomanjšaj pisavo besedila

Pregled vseh izdelkov

Prvi korak, ko želimo urediti in organizirati domačo lekarno, je pregled vseh zdravil, prehranskih dopolnil in medicinskih pripomočkov, ki se nahajajo v našem domu. Najpreprostejši način je, da na jedilno mizo položimo vse omenjene izdelke, tudi če jih prinesemo iz različnih prostorov našega doma. Velikokrat namreč te izdelke in predmete hranimo v različnih sobah.

Ko je vse zbrano na mizi, začnemo s pregledovanjem. Vse izdelke s preteklim rokom, neprimernega vonja, čudne barve, in vse kar ni bilo pravilno shranjeno, odstranimo. Pri odstranjevanju teh izdelkov moramo upoštevati navodila proizvajalca, kako ravnati z odpadki iz domače lekarne. Zdravila, ki niso več uporabna, odnesemo v najbližjo lekarno.

Razvrščanje v kategorije

Izdelke in pripomočke iz domače lekarne, ki jih bomo obdržali, začnemo razvrščati v kategorije. Tukaj ne obstaja zlato pravilo, v katere kategorije organizirati domače lekarne po celem svetu. Pravilo mora biti zlato za vas in vaše gospodinjstvo. Splošno gledano lahko kategorije delimo na:

 

  • zdravila

  • prehranska dopolnila

  • mazila

  • geli in obliži

  • medicinski pripomočki

 

V kategoriji zdravila shranjujemo zdravila proti bolečini, zdravila za nižanje povišane telesne temperature, izdelke za lajšanje prehladnih simptomov, kapljice za oči in podobno. V kategorijo prehranskih dopolnil pospravimo vse vitaminske dodatke in probiotike. V domači lekarni lahko posebej shranjujemo tudi različna mazila, prav tako hladilne/grelne gele in obliže. Zadnja kategorija so medicinski pripomočki. Gre za predmete, kot so termometer, merilec tlaka, obliži in povoji, v zadnjih letih pa tudi kakšen test za Covid-19.

Če v gospodinsjstvu živijo tudi otroci, je smiselno dodati posebno kategorijo zanje. Ko potrebujemo zdravilo za nižanje temperature primerno prav za otroke, ga hitreje najdemo, če je ločeno od zdravil za odrasle.

Shranjevanje

Zdravila morajo biti hitro dostopna – a le za odrasle. Prostor, kjer shranjujemo zdravila, ne sme biti v dosegu otroških rok.

Prostor mora zagotavljati primerno temperaturo in ne sme vsebovati vlage. Zaradi teh dveh pogojev kopalnica morda ni najbolj primerna za shranjevanje izdelkov, kot so zdravila in prehranska dopolnila.

Določena zdravila moramo zaradi občutljivosti hraniti na nižjih temperaturah, zato je dobro, da pred pospravljanjem vedno preverimo navodila za shranjevanje. Če omenjene izdelke moramo hraniti v hladilniku, sledimo navodilom proizvajalca.

Označevanje

Domača lekarna je eno izmed najbolj pomembnih področij doma, ki ga moramo tudi primerno označiti. Morda kdaj nastopi situacija, ko bomo za pomoč prosili osebo izven našega gospodinjstva, ta pa bo zaradi označenih kategorij hitro našla iskano zdravilo ali medicinski pripomoček. Poleg označevanja kategorij posebej označimo tudi zdravila na recept. Takšna zdravila so bolj občutljive narave in ob neprimerni uporabi lahko tudi škodujejo, zato bo hitro opazna oznaka za recept na embalaži več kot dobrodošla.

Letni pregled domače lekarne

Pravijo, da je najboljše zdravilo preventiva, zato moramo tudi domačo lekarno pregledati vsaj 1x letno. Zavržemo kar ni več uporabno in okrepimo zaloge izdelkov, ki gredo proti koncu. Tako bodo zdravila ob naslednjem prehladu ali nenadni povišani telesni temperaturi takoj na voljo.

Ga. Tadeja svoje praktične in ustvarjalne ideje deli tudi na strani https://preprostoinlepo.si/

Morda te zanima tudi:

Metka Klevišar: ODLOČIL SE JE, DA NE BO JEMAL ZDRAVIL

Človek, še ne star 70 let, je imel predpisana zdravila ...

TELOVADIMO DOMA: 3 preproste vaje za bolečine v križu

Če se spoprijemate z bolečinami v ledvenem predelu, pot...

Demenca - poglejmo ji v oči

O demenci se moramo pogovarjati danes in zdaj, ne pa ča...

Pljučna hipertenzija nima starostne omejitve, ima pa lahko hude posledice

Pljučna hipertenzija je bolezen, ki povzroča simptome k...

Želite zdrave možgane? Nujno izločite ta živila iz prehrane!

Nekatera živila so še posebno škodljiva za možgane. Pov...

Kaj pomeni, če se zbujate med 2. uro in 4. uro ponoči?

Se vam zdi, da se ponoči vedno zbujate ob istih urah in...

Metka Klevišar: "Mi vsi naj bi bili travmatizirani in vendar..."

Pogovarjala sem se s človekom, ki se veliko ukvarja s p...

TELOVADIMO DOMA: 5 vaj za krepitev ravnotežja (brez napora!)

Telesna aktivnost je pomembna v vseh obdobjih življenja...

Metka Klevišar: "Bolnik naj odloča o sebi sam"

Velikokrat se zgodi, da bi svojci, največkrat so to žen...
Priljubljeno Priljubljeno Natisni Natisni
Komentarji Komentarji
0
Povečaj pisavo besedila
Pomanjšaj pisavo besedila
Prijavi se
Uporabniško imeGeslo



* Pozabljeno geslo? Klikni TUKAJ!
* Nov uporabnik? Registriraj se!
Predlogi prijateljev
Registriraj / prijavi se da ti bomo lahko priporočali nove prijatelje.
Ambasadorji MojaLeta.si arrow right
Trezika Vidovič

Trezika Vidovič
upokojena vzgojiteljica


"Prave odločitve me peljejo v pravo delovanje v življenju. Držim se zakona privlačnosti. Tisto, kar privlačiš, dobiš. Dobila sem življenje!"

Uredništvo Kontakt O portalu Oglaševanje Splošni pogoji Piškotki
© 2023 MojaLeta.si Vse pravice pridržane.