To je zgodba s srečnim koncem. Zgodba o človeku, ki mu je uradna medicina po strelu v prsi zakrpala njegovo fizično telo, a luknje, ki je ostala kot posledica psihične obremenitve, niso mogli zakrpati. Ta je ostala. Zdravniki so jo imenovali posttravmatski stres sindrom. Diagnoza, s katero se ni mogel oz. ni želel sprijazniti. Ni se želel sprijazniti z mislijo, da se mora s to diagnozo naučiti živeti, saj se posttravmatskega stres sindroma po mnenju njegovih zdravnikov ni dalo ozdraviti. Odločen, da ne odneha, je iskal še druge možnosti in na koncu našel svojo alternativo, ki jo je poimenoval Human Software Engineering (HSE) oz. Programski inženiring za človeka, kot je metoda poimenovana v Sloveniji. Človek o katerem pišem je Tom Stone.
Zakaj ravno o njem in o tej metodi? Preprosto zato, ker je tudi meni spremenila življenje.
Z uporabo tehnik, ki so del HSE coachinga, sem uspela opustiti številna globoko zakoreninjena prepričanja, med drugim tudi prepričanje, da nisem pomembna in prepričanje, da čustev ni dobro kazati. Uspela sem predelati stare zamere in končno v celoti odpustiti drugim, predvsem pa sebi. Z vsem tem je odpadlo tudi pretirano samokritiziranje, ki me je spremljajo večji del mojega življenja, odpadla je potreba po perfekcionizmu in nenazadnje so odpadli tudi kilogrami, ki sem si jih pred tem neuspešno skušala znebiti. Počasi sem se začela zavedati svoje vrednosti, si končno upala postaviti meje in slediti sebi. Med drugim sem prav s HSE coachingom odpravila strah pred letenjem in po dolgem času na letalo odšla popolnoma mirna in sproščena, brez stalnega siljenja na bruhanje, ki je bil prej stalnica mojih poletov.
HSE vključuje 12 temeljnih pogojnih odzivov, ki jih oblikujemo že v otroštvu, ti pa kasneje vplivajo na naše navade in 8 tehnik čiste zavesti, s katerimi se lahko osvobodimo tega vpliva. Med najbolj pogostimi pogojnimi odzivi je želja oz. poizkus, da bi izsilili rezultat, saj nas je strah negotove prihodnosti. V glavi kreiramo takšne in drugačne scenarije za prihodnost, ki so lahko zelo črnogledi in ob misli na njih doživljamo skrb in strah. Na drugi strani pa so lahko tudi pretirano rožnati in ob njihovi ne uresničitvi doživljamo razočaranje. Pogost pogojni odziv je tudi upiranje temu, da bi v polnosti občutili svoja čustva, zato se izogibamo življenju v sedanjosti, saj verjamemo, da se nam na ta način ne bo treba soočiti s tem, kar čutimo tukaj in zdaj.
Namen HSE coachinga je ozavestiti in odpraviti pogojne odzive, s katerimi se omejujemo, razrešiti travme, strahove ter skrbi za prihodnost, opustitev odvisniškega vedenja in osvoboditev od čustev, ki nas vežejo na preteklost oz. opustitev zamer in spremljanje v procesu odpuščanja.
Hvaležna sem, da mi je Tomova knjiga prišla v roke ob pravem trenutku. Univerzum že ve, bi rekel on. In kdo ve, morda bo tale zapis tudi do vas prišel natančno ob pravem času.
Še več o avtorici prispevka Petri Cvek in njenem delu pa boste našli tukaj in tukaj.