»Ko se začnejo hormonski oblivi v pred-menopavznem obdobju, telo samo sporoča, da je potrebno nekaj narediti za hormonsko ravnovesje. V telesu se je nabralo preveč strupov. Odlična metla za vse toksine na celični bazi je koromač,« svetuje svetovalka za zdravo življenje Minka Gantar.
Že v davnini so ga znali uporabljati. Stari Grki so ga neizmerno cenili tako v svoji kulinariki kot tudi kot zdravilo za telo in duha. Ime za koromač v stari grščini je marathon – beseda je izpeljanka iz glagola hujšati. Koromač se je uporabljal kot priljubljeno sredstvo za zdravo hujšanje oziroma za zmanjševanje lakote.
Naravni afrodiziak
Koromač vpliva na moč in na vzdržljivost, v preteklosti so ga uporabljali za povečevanje spolne sle tako pri ženskah kot tudi pri moških. Vsebuje namreč spojine, ki posnemajo naravni estrogen.
Estrogen je hormon, ki se proizvaja pri ženskah v jajčnikih ter pri moških v modih, vendar v precej nižjem odmerku.
Priporočljiv je tudi v obdobju menopavze
Estrogen ima ključno vlogo pri uravnavanju ženskega menstrualnega cikla, spodbuja pa tudi plodnost. Ženskam v menopavzi se vrednost estrogena zniža, kar pa vpliva tudi na nenadno rejenje v trebuh, vročinske valove, suho nožnico in na neredno mesečno perilo.
Če se pojavljajo težave kot so bolečine v sklepih, nenadni obliv vročine, ki mu sledi občutek mrzlice; živčnost, občutek tesnobe, nihanje razpoloženja, suha nožnica, zaprtje, težave s kožo, mozolji po bradi, na svoj jedilnik dodajte zdravilni koromač.
Bogat je z vitamini in minerali
Vsebuje vitamin C in betakarotene, ki preprečujejo oksidacijo. Vsebuje vitamin E, vitamine skupine B, folno kislino, železo, kalij, kalcij, silicij. Je odličen topilec maščobnih oblog in preprečuje željo po hrani, pozitivno pa vpliva tudi na črevesje.
Krepi srce, ledvice, jetra in črevesje, preprečuje razvoj osteoporoze
Koromač že po svoji obliki spominja na srce, listi pa na omelo, ki čisti in dejansko ta zdravilna rastlina krepi srce in temeljiti čisti naše telo. Poleg tega pa zelo ugodno vpliva tudi na črevesje, preprečuje nastajanje plinov, blaži trebušne krče, pomaga proti zaprtju.
Koromač čisti jetra, je naravni diuretik, zato je priporočljiv tudi za vse, ki imajo težave z zastajanjem vode v telesu. Pomaga tudi uravnavati previsok krvni tlak.
Ker vsebuje veliko vitaminov in mineralov pa krepi zobe in kosti. Priporočljivo je, da ga uživajo tudi osebe, ki so nagnjene k osteoporozi.
Ta zdravilna rastlina preprečuje tudi nastanek rakavih obolenj, krepi imunski sistem, odlična je za boljšo koncentracijo in spomin in miren spanec.
Svetovalka za zdravo prehrano Minka Gantar priporoča solato iz koromača, ki pripomore k razstrupljanju, k zdravemu hujšanju in občutku sitosti ter k hormonskemu ravnovesju.
Za dve osebi boste potrebovali en koromač, eno grenivko, eno kitajsko zelje ali drugo zelenjavo, korenček, avokado, žlico chia semen, žlico mletih lanenih semen, olje, sol in poper.
Priprava
Zmešajte žlico olja, sok tretjine grenivke, sol in poper, da nastane enotna zmes – polivka.
Preostanek grenivke, kitajsko zelje, korenček, avokado in koromač narežite na tanke rezine.
Zmešajte sadje in zelenjavo, potresite s chia in zmletimi lanenimi semeni in začinite s polivko.
»Taka solata se odlično poda k pečenemu lososu. Kombinacija, ki zadovolji in navduši vaše brbončice ter nahrani vaše celice,« pravi Minka.
Težave z menopavzo? Spremenite svoje dnevne navade
Če imate težave v obdobju pred in med menopavzo, je bistveno, da spremenite nekaj svojih navad ter da se prehranjujete bolj zdravo. Poleg koromača na svoj jedilnik dodajte še ostala živila, ki vsebujejo fitoestrogene. To so: peteršilj, laneno in sezamovo seme, čičerika, leča, fižol, grah, česen, por, bučna semena, sveže in kislo zelje, brokoli, paradižnik, črna detelja, oves, korenje, olive, žajbelj ter sadje kot so jabolka, češnje, borovnice, granatna jabolka in maline.
Vsak dan popijte skodelico čaja iz žajblja in skodelico čaja iz ognjiča, ker prispevata k odvajanju strupov iz telesa.
Zmanjšajte uživanje kave, vsak dan se gibajte na svežem zraku in dovolj spite.
Potrebujete nasvet za hujšanje, zdravo prehranjevanje? Svetovalki Minki Gantar lahko vprašanje zastavite tukaj.
Še več zanimivega in zdravega pa boste našli tukaj.