Maščobne kisline omega 3 so življenjsko pomembne in esencialne in vse več potrošnikov se tega zaveda. Številni potrošniki v skrbi za zdravje posežejo po prehranskih dopolnil omega 3. Pri Zvezi potrošnikov Slovenije pa jih je zanimalo, ali prehranska dopolnila res vsebujejo, kar je zapisano na embalaži, zato so to preverili. Na test so uvrstili 9 izdelkov prehranskih dopolnil z maščobnimi kislinami omega 3, ki jih člani ZPS najpogosteje kupujejo. Nakupili so jih v lekarnah in spletnih trgovinah. Za izbrane izdelke mora potrošnik na mesec odšteti med 2,49 in 28,59 evra (če preračunamo priporočeno dnevno količino na mesečno raven).
Vsi vzorci so vsebovali vsaj toliko maščobnih kislim omega 3, kot je bilo zapisano na deklaraciji, prav tako v nobenem vzorcu nismo ugotovili vsebnost živega srebra, ki bi presegala najstrožje mejne vrednosti (0,1 mg/kg).
"Prehranska dopolnila z maščobnimi kislinami omega 3 vsebujejo koncentrirano ribje olje, bogato z eikozapentanojsko (EPK) in dokozaheksanojsko kislino (DHK), najpogosteje v 1000 mg kapsulah, ki vsebujejo želatino, sredstvo za ohranjanje vlage (glicerol) in antioksidant (vitamin E), da prepreči oksidacijo ribjega olja. V okviru testa smo tako analitično preverili resnično vsebnost oz. gostoto omenjenih kislin v 100 gramih maščobe in koliko le teh zaužijemo z na izdelku navedeno največjo priporočeno dnevno količino (PDK) prehranskega dopolnila, preverili pa smo tudi vsebnost živega srebra in skladnost ter ustreznost označb," je predstavila način testiranja Nika Kremić iz Zveze potrošnikov Slovenije in dodala:
»Zavajanja glede vsebnosti maščobnih kislin omega 3 nismo ugotovili, smo pa opazili neustrezno označene hranilne vsebnosti za priporočeno dnevno količino in dvomljive navedbe o priporočeni dnevni količini.«
ZPS nasvet
• Za zadosten vnos maščobnih kislin omega 3 uživajte ribe dvakrat tedensko, saj ribe poleg maščobnih kislin omega 3 vsebujejo še druga potrebna hranila, minerale in vitamine.
• Nosečnice in doječe matere ter majhni otroci naj ne uživajo rib, ki bi lahko vsebovale več težkih kovin; to so predvsem tiste vrste rib na koncu prehranjevalne verige. Izberejo na ribe, ki običajno vsebujejo manj kovin (sardela, inčun, slanik, skuša ...).
• Uživanje prehranski dopolnil omega 3 je smiselno pri osebah, ki ne jedo rib oziroma z običajno uravnoteženo prehrano ne morejo zagotoviti zadostnega vnosa maščobnih kislin omega 3.
• Upoštevajte priporočila na embalaži in ne prekoračite priporočene dnevne količine, saj lahko ob prekoračitvi vnesete v telo preveč vitamina E, ki pogosto na embalaži ni naveden.