Topinambur prihaja iz Severne Amerike, poznali so ga Indijanci in iz njega pripravljali okusne jedi. Rastlina je podobna sončnici, tudi spada v isti rod in družino košaric oziroma nebinovk. V nasprotju s sončnico pa je topinambur trajnica. Mesnati gomolji so po načinu pridelovanja in uporabe podobni krompirjevim.
Primeren za sladkorne bolnike
Nekoč uporaben le za krmo svinj (zato je tudi eno izmed njegovih imen svinjska repa), danes pa dobro znan v dietni prehrani. Strokovnjaki ga svetujejo pri različnih dietah kot nadomestek krompirju. Primeren je za sladkorne bolnike, ker vsebuje ogljikove hidrate v obliki naravnega sladkorja, ki so lažje presnavljajo.
Sestavine topinamburja
Gomolj topinamburja je sestavljen iz 78 odstotkov vode in iz 22 odstotkov suhe snovi. Za razliko od krompirja, katerega glavni ogljikov hidrat je škrob, topinambur vsebuje skoraj 20 odstotkov inulina (ta zvišuje absorpcijo kalcija, tudi magnezija in pospešuje rast probiotičnih bakterij).
Gomolji, ki so izkopani jeseni, vsebujejo več inulina kot gomolji, ki so izkopani spomladi. Inulin se namreč čez zimo preoblikuje v druge sladkorje, zlasti v fruktozo. Poleg tega pa gomolj topinamburja vsebuje še nekaj beljakovin, maščob, mineralov (Fe, Si, K, P, Ca) in vitaminov ( A, B1, B2, C) ter lecitin. Vsebuje tudi levulin in balastne snovi.
Sajenje topinamburja
Topinambur se sadi podobno kot navadni krompir, sadi se gomolje ne sadike. Primerni čas za sajenje je od pozne jeseni pa do začetka vegetacije (spomladi). Če ga sadite jeseni, vam ga bodo nekaj čez zimo pojedo godalci. Rastlina ni zahtevna, potrebuje dobro pognojeno in vlažno zemljo. Gomolje se lahko začne pobirati ob začetku cvetenja v zgodnji jeseni, ker rastlina raste vse tja do pozne jeseni oziroma prve slane. Gomolje se lahko pobira čez celo jesen ter zimo do začetka vegetacije. Gomolji v zemlji prezimijo ter tako ostanejo najbolj sveži. V hladilniku ostanejo sveži od dva do tri tedne.
Priprava topinamburja
Topinambur se pripravlja na podoben način kot krompir, s to razliko, da je užiten tudi surov. Če ga ne kuhate, bo ohranil največ zdravilnih snovi. Presnega lahko pripravite za razne solate.
Še več o topinamburju boste našli tukaj.