Nekateri otroci živijo v pomanjkanju, spet drugi imajo vsega preveč. Kljub temu, da nimate velikih prihodkov, da ne morete svojim vnukom kupiti velikih in dragih decembrskih daril, jim lahko podarite veliko. Podarite jim lahko vaš čas in to je najbolj dragoceno darilo.
V današnjem času se vse vrti okrog materialnih dobrin, mediji pritiskajo na nas z raznimi oglasi, v katerih sporočajo, da vsako stvar nujno potrebujemo. Enako je z igračami, z raznimi računalniki, tablicami, telefoni. Pa je res to tisto, kar otrok potrebuje in česar se bo zapomnil?
Pomislite, vrnite se v svoje otroštvo, česa se spominjate. Kateri dogodki so zaznamovali vaš spomin na stare starše? Se spomin jate igrač ali dogodkov?
Enako je danes. Otroci potrebujejo ljubezen in iskrenost svoji starih staršev. Pod smrekico naj bodo zato majhna darila, malenkosti, v srcu pa imejte pripravljeno največje darilo – to je čas, ki ga boste namenili svojim vnukom.
PREBERITE TUDI: Kako uresničiti novoletne zaobljube? O pomenu obdarovanja smo se pogovarjali tudi z
dr. Sašo Poljak Lukek, spec. zakonske in družinske terapije. Za portal
MojaLeta.si je povedala:
»
Vsi imamo stalno občutek, da je obdarovanje izgubilo prvoten namen, da darila nimajo več prave vrednosti, čeprav za njih vsako leto zapravimo več denarja. Starši pa se vsako leto znova spopadamo z dilemo, na kakšen način obdarovati otroke v božičnem in novoletnem času. A kljub zavedanju, da z darili ne moremo pričarati praznovanja in da nas pritiski po obdarovanju vodijo v vedno večje čustvene in tudi finančne stiske, se težko upremo skušnjavi po nakupu daril.
Mogoče nam bo vsem lažje, če bomo uspeli obdarovanje spremeniti v radodarnost. Da darila ne bodo sama po sebi zadostna, ampak bo pomembno na kakšen način jih podarimo in kaj z njimi sporočamo. Zato se lahko pri nakupovanju daril za naše otroke in vnuke letos vprašamo, kakšno dobro izkušnjo bi z darilom radi posredovali našim otrokom. Tudi, če je darilo materialno (igrača, ki si jo otrok želi), naj bo obdarovanje priložnost, da z otrokom preživimo nekaj trenutkov. Pomagajmo mu igračo sestaviti, ga spodbudimo, da nam pripoveduje, zakaj je ta igrača tako dobra, mu povemo kakšno lepo zgodbo iz našega otroštva. Vse to bo obdarovanje spremenilo v radodarnost, saj bomo naredili s tem dobro delo tako za otroke kot tudi za nas same. Ne smemo namreč pozabiti, da je obdarovanje pomembno tako za tistega, ki daruje kot za tistega, ki darilo prejema. In če bomo z darili uspeli ustvariti tudi nek nov trenutek, kjer bomo otroke spoznali na nek nov način in kjer bomo sebi dali priložnost biti iskreni in sproščeni bo obdarovanje postalo vzajemen dogodek, kjer bosta ne glede na vrednost darila obe strani čutili hvaležnost.
PREBERITE TUDI: Kako za darila zapraviti čim manj?
Le obdarovanje ki ima v sebi tudi radodarnost ne bo povzročajo stresa v decembrskem času, ampak bo še pripomoglo k izboljšanju našega telesnega in psihičnega počutja.«