Namen mednarodnega dneva starejših je ozaveščanje o vplivu staranja prebivalstva na družbo in o potrebi po zagotavljanju dostojanstvenega staranja in nadaljnjega sodelovanja starejših prebivalcev v družbi kot polnopravni državljani.
Na Nijz pišejo, da so Združeni narodi temo letošnje obeležitve mednarodnega dna starejših napovedali s sloganom »Dostojno staranje: Pomen krepitve sistemov oskrbe in podpore za starejše osebe po vsem svetu”.
Staranje prebivalstva je pomemben globalni trend spreminjanja družbe po vsem svetu. Pričakovana življenjska doba ob rojstvu je zdaj v polovici držav sveta daljša od 75 let, kar je 25 let več kot leta 1950. Do leta 2030 bo po napovedih število starejših po vsem svetu preseglo število mladih, pri čemer bo to povečanje najhitrejše v državah v razvoju. Ta demografski premik je bistveno spremenil tudi področje oskrbe, ki zajema široko paleto potreb po plačani in neplačani podpori v vseh okoljih. S staranjem prebivalstva se je znatno povečalo povpraševanje po celovitih storitvah zdravstvenega varstva, oskrbe in socialne podpore, zlasti za starejše osebe z boleznimi, kot je demenca. Zaradi teh izzivov in priložnosti bo 34. obeležitev mednarodnega dneva starejših Združenih narodov osredotočena na temo “Dostojanstveno staranje: Pomen krepitve sistemov oskrbe in podpore za starejše osebe po vsem svetu”.
Vlada Republike Slovenije je sicer že leta 2017 sprejela strateški dokument Strategija dolgožive družbe.
Na NIJZ pišejo, da različni deležniki v Sloveniji delujejo na mnogih področjih, ki starejšim omogoča varnejše in dostojno staranje.
Zagotovo so to projekti, programi in iniciative, tako na nacionalni kot na lokalni ravni; Starejši za starejše, Spominčica, Prostofer, Medgeneracijski centri, Srebrna nit in mnogi drugi.
Podpora Mednarodnemu dnevu starejših z vseslovensko akcijo Pokloni čas, polepšaj dan
Nacionalni inštitut za javno zdravje pa 1. oktobru daje še širši pomen z vseslovensko akcijo ˝Pokloni čas, polepšaj dan˝ (PČPD) s katero v letošnjem letu spodbuja k telesni dejavnosti.
Aktivnostim akcije se pridružujejo tudi številni deležniki: Ministrstvo za zdravje, Ministrstvo za solidarno prihodnost, Ministrstvo za kulturo, Ministrstvo za vzgojo in izobraževanje, Mestna knjižnica Kranj, Andragoški center Slovenije, Slovenska sekcija IBBY Mednarodne zveze za mladinsko književnost, Društvo Bralna značka-ZPMS, Združenje splošnih knjižnic, Zveza društev upokojencev Slovenije in drugi podporniki. Odziv različnih sektorjev, kot zaznavanje problematik, s katerimi se srečujejo starejši je še kako dobrodošel.
S krepitvijo sodelovanja in solidarnosti med ljudmi različnih starosti želijo spodbujati njihovo medsebojno razumevanje ter tako presegati stereotipe, predsodke in diskriminacijo do starejših in tudi mlajših družbenih skupin.
Akciji se lahko pridružite tudi vi: https://nijz.si/projektii/zdravo-staranje/pokloni-cas-polepsaj-dan-2024/