Zato v tokratnem zapisu predstavljam nekaj enostavnih načinov, s katerimi si lahko pomagamo k hvaležnosti že danes in s tem uživamo v vseh koristih, ki jih to prinaša s seboj.
1. Hvaležen/hvaležna sem …
Poiščimo tih in miren prostor, pripravimo si svinčnik in papir. Za vajo potrebujemo 10 minut časa. Zapišemo stavek Hvaležen/hvaležna sem … in ga dopolnjujemo z vsem, za kar smo hvaležni. Vključimo lahko materialne dobrine, osebe, situacije, osebnostne lastnosti, ki jih pri sebi ali drugih cenimo, drobne stvari, kot na primer to, da nam je zjutraj nekdo ustavil in smo lahko varno prečkali cesto. Cilj vaje ni napisati čim več stvari, temveč vztrajati 5 minut, ne glede na to, da se morda nekaj časa ne bomo ničesar spomnili. Dlje ko bomo zrli v zapisani uvodni stavek, večja je verjetnost, da se nam porodi še kakšna nova ideja. Na koncu celoten seznam pregledamo in si dovolimo ob vsaki zapisani stvari občutiti hvaležnost.
2. Plakat hvaležnosti
Ta vaja je namenjena kreativnim. Vse, kar potrebujemo zanjo, je velik list papirja, barvice, flomastre, lepilo, škarje in vse ostalo, kar nam pomaga plakat narediti zanimiv in privlačen. A še preden se lotimo plakata, naredimo pregled zadnjega tedna, meseca, leta, lahko svojega celotnega življenja, in poiščimo vse, za kar smo hvaležni. To nato v obliki misli, slik, kolažev itd. vključimo na svoj plakat in si ob tem dovolimo občutke hvaležnosti. Plakat nam lahko služi kot lep opomnik za vse blagoslove, ki smo jih deležni. Če ga pripravimo tako, da nanj vključimo spomine z ljubimi osebami, je plakat lahko tudi lepo darilo.
3. Zahvalno pismo
Zahvalno pismo je pismo, ki je namenjeno nam ljubi osebi. Vanj vključimo skupne izkušnje in spomine, za katere smo hvaležni, priložimo slike, zapišemo anekdote iz skupnih druženj in se ob tem predajamo tudi občutku hvaležnosti. V pismo lahko vključimo tudi osebnostne lastnosti, ki jih pri tej osebi cenimo, in zapišemo, kako je naše življenje boljše, ker je ta oseba v njem. Pismo lahko obdržimo ali pa podarimo osebi, ki ji je namenjeno. Včasih – še posebno, ko se nam zdi, da smo se s partnerjem oddaljili, pa lahko služi tudi kot lep opomnik, čemu smo si izbrali prav tega partnerja in ne katerega drugega. Tako se spodbudimo k ponovnemu povezovalnemu delovanju in krepitvi odnosa.
4. Kozarec hvaležnosti
Na majhne lističe dnevno zapisujemo stvari, za katere smo hvaležni. Vključimo lahko osebe, materialne dobrine, svoje kvalitete, darove iz narave, drobne dnevne radosti, kot na primer vstajanje brez budilke. Lističe nato zbiramo v zato namenjenem kozarcu, ki ga po želji lahko tudi okrasimo. Kozarec hvaležnosti lahko polnimo skupaj z družino. Lahko del dneva namenimo temu, da vsak napiše nekaj stvari, za katere je hvaležen. Lističe nato shranimo v kozarcu. Lahko to počnemo posamezno, vse listke zberemo v kozarcu in jih občasno preberemo. Kozarec hvaležnosti je lahko tudi odlično darilo – na lističe zapisujemo, kaj pri ljubi osebi cenimo, stvari, zaradi katerih smo hvaležni, da je del našega življenja, stvari, s katerimi nam dnevno polepša dan, lističe shranjujemo v kozarec in ga ob pravi priložnosti podarimo.
5. Seznam pozitivnih situacij
Pred spanjem namenimo nekaj minut pregledu dneva in se osredotočimo na vse tiste situacije, ki so se odvile v skladu z našimi željami. Poiščimo vsaj tri, v svoj dnevnik zapišimo, čemu se nam zdi pomembno, da se je situacija končala, kot se je, in se ob tem zahvalimo za vse dejavnike ali ljudi, ki so vplivali na to, da se je dobro izšla. Ob tem ne pozabimo niti nase in svoje vedenje znotraj situacije in kvalitet oz. osebnostnih karakteristik, s katerimi smo prispevali k temu, da se je rezultat situacije ujemal z našimi željami.
6. Meditacija
Odličen način za krepitev hvaležnosti je tudi meditacija. V sproščenem stanju naredimo pregled dneva in se zahvalimo za vse blagoslove, ki nas obdajajo. Pri tem si lahko pomagamo tudi z vodeno meditacijo, ki jo najdemo tu.
Še več o avtorici prispevka Petri Cvek in njenem delu pa boste našli tukaj in tukaj.