Ali lahko preprečimo njen nastanek?
Nastanek sive mrene lahko z zdravim načinom življenja prestavimo v poznejše življenjsko obdobje, preprečiti njenega nastanka v celoti pa je praktično nemogoče. Če ti je torej namenjeno, da boš imel sivo mreno, lahko z zdravim načinom življenja prestaviš njen nastanek celo za tako dolgo, da se za časa tvojega življenja sploh ne razvije. Zdarva prehrana, odpoved kajenju, izogibanje stresu, UV žarkom, radioaktivnim sevanjem (tudi čezoceanski avionski preleti), elektrolitskim disbalansom (dehidracija, hiperhidracija, alkoholni opoj) in pravilno zdravljenje sladkorne bolezni ter nekaterih drugih bolezni lahko nastanek sive mrene časovno bistveno prestavijo.
Ali se lahko ponovi?
Siva mrena se ne more ponoviti, saj z operacijo odstranimo lečo, ki ne more zopet nastati oz. zrasti v očesu. Ker lečo odstranimo, moramo na njeno mesto vstaviti umetno lečo. Včasih so pustili oko brez umetne leče po operaciji in so morali pacienti nositi debela očala po operaciji. Brez očal ali umetne leče nebi pacienti po odstranitvi njihove leče videli praktično nič, kljub odstranjeni motni leči, saj bi imeli dioptrijo okoli 10+. Danes zato vsi pacienti dobijo umetno lečo, ki jo med operacijo vstavimo v lečno ovojnico. Lečno ovojnico moramo med operacijo zato pustiti v očesu, da imamo oporo in mesto, kam namestimo umetno lečo. Lečna ovojnica je tkivo pacienta in je še naprej podvržena vsem procesom, ki potekajo v tkivih. Ta lečna ovojnica se lahko z leti zmotni, kar povzroča slabši vid, ki je podoben, kot bi se ponovila siva mrena. To je zgolj fibroza zadnje lečne ovojnice, ki se jo brez operacije, samo z minimalnim ambulantnim laserskim posegom odstrani. Ponovna zameglitev torej ni pojav ponovne sive mrene vendar pojav fibroze pacientove lečne ovojnice, v kateri leži umetne leča. Kljub temu nekateri to imenujejo sekundarna siva mrena.
Če imate vprašanje o sivi mreni, ga lahko spec. oftalmologinji kirurginji Mariji Ani Shwarzbartl Pfeifer zastavite TUKAJ.