Plevel je nočna mora vseh vrtičkarjev. Razbohoti se na gredicah, duši rast, jemlje rastlinam svetlobo, pa tudi suša in slaba zemlja mu ne moreta do živega. Raste tako hitro, da ni druge poti, kot da čimprej omejimo njegovo širjenje. Če pri tem ne želimo uporabiti močnih kemikalij, ki zastrupljajo zemljo, si lahko pomagamo z varnimi in učinkovitimi domačimi pripravki.
Vrela voda
Če plevel polijemo z vrelo vodo, zatremo njegovo rast. Nevarnost te metode je, da zahteva precej natančnosti: če poleg plevela polijemo rože in vrtnine, bomo uničili tudi njih. Vrela voda je najbolj primerna za plevel, ki raste med tlakovci. Ni je treba pripravljati posebej – uporabimo kar tisto, v kateri smo kuhali krompir ali zelenjavo.
Kis
Kis velja za enega od najboljših naravnih uničevalcev plevela. Najbolje se obnese na širokolistnem plevelu med trato. Lahko ga uporabimo samega ali zmešanega z detergentom za posodo. Deluje kot dobra alternativa za glifosat. Študije kažejo, da je kis močan herbicit, ki ni samo varen za okolje, pač pa tudi poceni možnost za ekološko vrtnarjenje. Za kisov pripravek zmešamo 3 litre vinskega kisa, 1 ¼ skodelice kuhinjske soli in 2 žlici detergenta za pomivanje posode.
PREBERITE TUDI: STROKOVNJAKINJA ODGOVARJA: Kako pripravimo dober setveni načrt? Olje iz nageljnovih žbic (klinčkov) Tudi olje iz klinčkov je učinkovita organska alternativa kemičnim sredstvom zoper plevel. Najbolj učinkovito je za zatiranje vseh vrst poletnih plevelov.
Sol Sol se dobro obnese pri plevelih, ki rastejo med trato, vendar lahko poškoduje okoliške rastline. Zato jo je treba uporabljati previdno. Plevel lahko preprosto posolimo ali poškropimo s pripravkom, za katerega zmešamo vodo in sol v razmerju 2 proti 1.
Koruzni zdrob Koruzni zdrob vsebuje gluten, ki ustavi rast plevela. Hkrati deluje kot gnojilo in je dobra alternativa umetnim pripravkom, ki vsebujejo dušik. Uporabljati ga moramo previdno, saj zmoti preskrbo rastlin z vodo in tudi privlači miši in podgane. Zatre rast okoliških rastlin, zato ga je najbolje uporabljati na površinah, kjer poleg plevela ne raste nič drugega.
Čistilni alkohol Čistilni alkohol razje povrhnjico listov, ki se potem na soncu izsušijo. Alkohol kot sredstvo za zatiranje plevela deluje le na soncu – v senci je neučinkovit. Pazimo, da ga razpršimo le po plevelu in ne po okoliških rastlinah. Za pripravek zmešamo 1 do 2 jedilni žlici čistilnega alkohola in 1 liter vode. Za trdovratne vrste plevela povečamo količino alkohola na 3 do 4 žlice.
Časopisni papir Ta nenavadna metoda deluje po principu odvzema svetlobe. Plevel skrbno pokrijemo s časopisnim papirjem. Plast naj bo debela vsaj 4 liste.
PREBERITE TUDI: Kako urediti vrt na balkonu ali terasi (nasveti izkušene vrtnarke in agronomke)? Boraks Boraks (natrijev borat) je najpomembnejša borova spojina s široko paleto uporabe v gospodinjstvu. Deluje kot belilo in sredstvo za razkuževanje. V vrtnarstvu ga uporabljamo za zatiranje škodljivcev, plesni in plevela. Čeprav gre za naravno spojino, ki jo kupimo v obliki prahu, je treba biti pri uporabi previden. Dve žlički boraksa zmešamo s pol litra vrele vode (da se prah raztopi) in dobro pretresemo. Pazimoe, da raztopine ne pride v stik s kožo. Hranimo izven dosega otrok in živali.
Limonin sok Limonin sok na plevel deluje enako kot kis. Uničuje plevel in preprečuje njegovo nadaljnjo rast. Lahko ga uporabimo samega – stisnemo limono in s pripravkom poškropimo plevel, ali pa razredčenega z vodo: vzamemo sok 1 limone na 1 liter vode.
Detergent za posodo Detergent za posodo je priljubljeno domače sredstvo za zatiranje plevela. Pripravimo ga tako, da zmešamo enaka dela vode in detergenta (1 dcl detergenta zmešamo z 1 dcl vode). Vlijete v razpršilko in uporabite. Pripravek uporabimo čez opoldne oziroma v najbolj vročem delu dneva.
Soda bikarbona Soda bikarbona je ena od najbolj uporabnih sestavin v gospodinjstvu. Njene koristi lahko polno izkoristimo tudi na vrtu: plevel poškropimo z vodo, potem pa po njem potresemo sodo bikarbono. Preprosto, učinkovito in poceni. Ponavljamo enkrat mesečno.
Gin Zmešamo 1 jedilno žlico detergenta za posodo, 1 jedilno žlico vinskega kisa in 1 jedilno žlico gina. Mešanici dodamo 4 skodelice vode. Vlijemo v razpršilko in z mešanico poškropimo plevel. Namesto gina lahko vzamemo tudi vodko.
Viri:
University of Illinois
North Dakota State University
USDA Agricultural Research Service
Ohio State University
Central Kootenay Invasive Plant Committee