Rak ustne votline spada med pogostejše rake, ki pogosteje prizadene osebe, ki so starejši od 50 let.
Kaj povzroča raka ustne votline?
Najpogostejši vzroki za razvoj raka ustne votline so: kajenje, prekomerno uživanje alkohola, nezdrava prehrana, UV svetloba, HPV, dolgotrajne rane ustne votline.
Pri kadilcih se rak najpogosteje pojavi na licih, dlesnih ali ustnicah. Kar 90 odstotkov bolnikov, ki imajo diagnosticiranega raka ustne votline, je kadilcev.
Znaki, ki lahko nakazujejo na raka ustne votline
Najpogostejši znaki so: nenadna izguba telesne teže, otekline in/ali razjede v ustih, ki se ne celijo, bolečine v ušesih, nepojasnjeno krvavenje iz ustne votline, dolgotrajne otekline vratu, bele ali rdeče lezije ustne votline, ki se nočejo pozdraviti, nenaden in/ali otopel občutek jezika in/ali ustnic, rane po zobozdravniških posegih, ki se nočejo pozdraviti, težave z žvečenjem in požiranjem, težave pri govoru, bolečine žrela, sprememba glasu, razne otekline v ustni votlini.
Prekomerno pitje alkohola lahko povzroči raka ustne votline.
Področja, kjer se rak ustne votline pojavi najpogosteje
Najpogosteje se rak pojavi na jeziku, na notranji strani lic, na mehkem ali trdem nebu, na ustnem dnu, na ustnicah ali na dlesnih.
Redkeje pa se pojavi na mandljih, na sinusih, na žrelu ali na žlezah slinavkah.
Rak ustne votline se lahko pozdravi, a le, če je odkrit pravočasno. Če se ga odkrije dovolj zgodaj, je potrebna le manjša operacija. Zato bodite pozorni na spremembe v ustni votlini in ne odlašajte z obiskom pri zobozdravniku ali zdravniku.