Čeprav je menopavza naraven proces, se simptomi, povezani z intimnim zdravjem, pogosto prezrejo ali potisnejo na stranski tir.
Vendar pa lahko pomembno vplivajo na dobro počutje, kakovost spolnosti in splošno samozavest. Prvi korak je prepoznavanje sprememb in razumevanje, kaj se dogaja v telesu.
Zakaj so vnetja pogostejša med menopavzo?
Estrogen ima pomembno vlogo pri ohranjanju zdrave vaginalne sluznice. Ko se njegova raven zniža, se vaginalno tkivo stanjša, postane manj vlažno in bolj občutljivo. Prav tako se zmanjša število koristnih laktobacilov, ki vzdržujejo naravno kislo okolje nožnice in preprečujejo razrast škodljivih bakterij ali glivic.
Zaradi teh sprememb postane nožnica bolj dovzetna za zunanje vplive in mikroorganizme, ki v rodnem obdobju ne bi povzročali težav. Posledično so vnetja pogostejša, daljša in pogosto tudi težje obvladljiva. Poleg tega številne ženske ob začetku teh sprememb ne prepoznajo povezave z menopavzo in tako vnetij ne zdravijo ustrezno ali pravočasno.

Preberite tudi: Kako se uspešno spopasti s simptomi menopavze? (piše ambasadorka Nadica Lukman)
Ponavljajoča se vnetja v tem obdobju niso redkost, temveč pogost odziv telesa na spremenjeno hormonsko ravnovesje. Toda suhost in draženje lahko postaneta kronična, kar vodi v nelagodje ne samo ob spolnem odnosu, temveč tudi pri vsakodnevnih opravilih, sedenju ali nošenju spodnjega perila.
Kako prepoznati in ločiti simptome?
Najpogostejši znaki vaginalnega vnetja so:
-
povečan izcedek (bel, rumenkast ali z neprijetnim vonjem),
-
srbenje ali pekoč občutek,
-
rdečica in oteklina v intimnem predelu,
-
bolečina pri uriniranju ali spolnih odnosih.
Simptomi se lahko prekrivajo z drugimi stanji, zato je pomembno, da jih ne diagnosticirate sami. Če se težave ponavljajo ali ne minejo kljub ukrepom, se posvetujte z ginekologom, ki lahko z natančno diagnozo loči med bakterijsko in glivično okužbo ter predlaga ustrezno zdravljenje.
Zelo pomembno je, da razlikujete med vnetjem, ki zahteva zdravljenje, in med nelagodjem zaradi suhosti, ki prav tako zahteva skrb, a ne vedno tudi zdravil.
Preberite tudi: Naravna rastlina, ki pomaga lajšati simptome menopavze in dviga libido
Kaj lahko naredite sami?
Čeprav se hormonskim spremembam ne moremo izogniti, lahko veliko naredimo za ublažitev simptomov in preprečevanje vnetij. Dnevna rutina naj vključuje nežno, a premišljeno nego, ki spoštuje naravno ravnovesje intimnega predela.
Pomagajo lahko:
-
redna in nežna intimna higiena z izdelki, ki ohranjajo naravno pH-vrednost,
-
nošenje bombažnega spodnjega perila, ki omogoča zračenje,
-
izogibanje sintetičnim dišavam in agresivnim milom,
-
zadostna hidracija in zdrava prehrana z vlakninami in probiotičnimi živili,
-
uporaba izdelkov, ki obnovijo naravno ravnovesje nožnične flore.
Preberite tudi: Ženske po 50. letu: Te stvari so nujne za dober seks v menopavzi (nasveti seksologinje)
Ključno je, da se izogibate prekomerni uporabi mila ali izpiranj, ki lahko še dodatno porušijo ravnovesje in poslabšajo stanje. Pomembna je tudi čustvena podpora – odprt pogovor s partnerjem in razumevanje, da spremembe niso nekaj, kar bi morali prenašati v tišini.
_______________________________________________________
Beliema® Effect Plus – nežna in učinkovita pomoč
Beliema® Effect PLUS je namenjena zdravljenju vaginalnih okužb in s tem tudi lajšanju simptomov okužbe, kot so srbenje, pekoč občutek, občutek draženja. V času zdravljenja obnavlja in ohranja naravno vaginalno floro ter vzdržuje zdrav pH.

Zasnovana je na hialuronski kislini in klaktitol monohidratu.
Naročite jo tukaj.
Pred uporabo se v navodilih za uporabo seznanite z verjetnim tveganjem, povezanim z uporabo! Medicinski pripomoček izpolnjuje zahteve za oznako CE, 0477.
Promocijsko sporočilo