Alzheimerjeva bolezen je ena izmed hujših bolezni, ki je povezana s staranjem in prizadene naše možgane. Če jo prepoznamo pravočasno, lahko njen razvoj upočasnimo in zamaknemo.
Septembra obeležujemo svetovni dan Alzheimerjeve bolezni. Ta je najbolj pogosta po 60. letu starosti, izjemoma pa lahko svoje znake prične kazati tudi po 40. letu starosti. Povzroča degenerativno obolenje možganov, zanjo pa zdravila še ni. Če je prepoznana pravočasno, jo lahko s primernimi zdravili upočasnimo in kljub temu živimo dlje časa kvalitetno življenje.
Alzheimerjeva bolezen je zelo pogosta. Dve od desetih oseb, starejših od 60 let, kažeta prve znake Alzheimerjeve bolezni.
In kakšni so ti znaki, ki se pojavijo najprej in ki lahko nakazujejo na to hudo in neozdravljivo bolezen?
Nenadna in neobičajna pozabljivost, hitre spremembe razpoloženja, občutek nervoze in besa, ki vztraja dlje časa, nenadoma si želite biti sami, težko se zapomnite in učite nove stvari, pojavijo se težave v komunikaciji, reakcije se upočasnijo, nenadna in dolgotrajna utrujenost ter pomanjkanje energije, pojavijo se težave pri opravljanju rutinskih opravil, pojavijo se težave pri razumevanju enostavnih stvari, besed in pojmov.
Če pri sebi ali pri bližnji osebi prepoznate katerega ali več teh znakov, potem je prav, da obiščete zdravnika. Ta vam bo znal svetovati, če bo tako presodil, pa vas bo napotil do specialista, ki bo potrdil ali ovrgel sum na Alzheimerjevo bolezen.