Ugotovili so, da imajo dolgoživi ljudje, torej tisti, ki so stari 90 let in več, veliko njih tudi preko 100 let, presenetljivo veliko skupnega in to ne glede na to, kje na tej zemlji človek živi in ne glede na njegov materialni položaj. Te njihove skupne značilnosti so strnili v 4 točke (Vir: »The Body mind code«, dr. M. Martinez 2014).
4 PREPRIČANJA STOLETNIKOV:
- Nabiranje let je le minevanje časa. Staranje so aktivnosti, ki jih počnemo, skladno z našim kulturnim prepričanjem. Stopite ven iz kulturnega okvirja in dajte svojim letom vsebino, ki ima za vas nek pomen. Ne uklonite se pričakovanjem okolice, kako naj bi živeli v starosti.
- Nikoli ni prepozno za nove začetke, zaveze, cilje. Bolezen je priučena in pridobljena, genetika je precenjena. Zdravje je naravno in v največji meri odvisno od vašega življenjskega sloga in mentalne naravnanosti.
- Odpuščanje osvobaja človeka in je odraz ljubezni do sebe.
- Zastavite si torej cilje na daljši rok, ter dajte vsebino letom, ki so pred vami. Pri tem naj vas vaša leta ne omejujejo. Glejte na svoje drugo polovico življenja kot na polje neskončnih možnosti.
Omeniti velja tudi pomembno razliko med življenksko krivuljo, ki nam jo vsiljuje družba in pa življenjsko krivuljo sto-letnikov.
Nasplošno gre krivulja živjenja nekako tako: človek se rodi, raste in se razvija, po 50. letu počasi zmanjšuje tempo ter se nekje po 60. letu upokoji.
Eno življenjsko krivuljo nam vsiljuje moderna družba. Ta upokojitev razume kot čas usihanja in počasnega umiranja.
Druga življenjska krivulja, ki pa teče skladno s prepričanji stoletnikov, pa kaže na bistveno razliko v obliki krivulje po upokojitvi. Tu se krivulja poravna ter odpre prostor vsebini letom, ki so pred človekom. S tem se življenju doda smisel bivanja in vsebina, kar ga naredi lepšega, bolj zdravega in tudi daljšega.
Vir: Vesna Cetinski, »Upokojitev, ni problema!«