Verjetno je ne prepoznamo takoj. Boli pa. Do pasivne agresije privede vedenje, ko posameznik ne zna oziroma ne zmore izraziti svojega negodovanja ali upora na direkten način in zato izraža svoje negodovanje ali nasprotovanje s mimiko obraza, s čustveno manipulacijo, besednim sarkazmom, ki je sicer izrečen bolj na splošno, a oseba točno ve, da je naperjeno proti njej. Posameznik, ki je na takšen način napaden, občuti agresijo, ki pa je ne more definirati kot direkten napad. Torej lahko povzamemo, da je izpostavljen pasivni agresiji.
Pasivna agresivnost povzroča frustracijo tistemu, proti kateremu je naperjena, saj se jo težko identificira, a se jo vseeno zelo občuti. Mnogi odrasli so bili vzgojeni v družinah, v katerih je bilo zahtevano močno kontroliranje čustev in v katerih ni bilo dovoljeno kazanje jeze. Kot odrasli ljudje zatorej navzven ne kažejo direktno jeze ampak so jo preoblikovali v prav tako pogubno pasivno agresivnost, za katero jih nihče ne more obtožiti, da so bili odkrito jezni in agresivni. Takšnim ljudem bi priporočala, da se naučijo izražati svojo jezo na bolj zdrave načine in da je ne izvajajo prikrito. Ljudje, ki so izpostavljeni pasivni agresivnosti, se pogosto distancirajo od agresorja, četudi le-ta daje zunanji vtis, da ne počne ničesar destruktivnega.
Med partnersko življenje se lahko prav po tihem vtihotapi pasivna agresivnost, ki je lahko namerna ter zamaskira odprto izražanje jeze. Tako bo kronično pasivno agresiven partner kar naprej »pozabljal« na zadane naloge ali pa bo namenoma neučinkovit, da mu naslednjič ne bo treba opravljati kakšnega gospodinjskega dela. Kot primer lahko vzamemo situacijo, ko žena sicer zelo redko pošlje moža v trgovino in mu napiše kratek in jasen seznam artiklov, ki naj jih kupi. Ko soprog prinese domov vrečke, žena ugotovi, da je prinesel vse drugo, sploh pa cel kup vrečk s čipsom, ki ga v družini nikakor ne jedo, ker je zelo nezdrav prigrizek, le tisto s nakupovalnega seznama ne. Verjetno nam ni potrebno ugibati, če je možu bilo še kdaj treba iti v trgovino po špecerijo, ne?
Bodite bolj pozorni na pasivno agresivno vedenje in se mu s svojim asertivnim vedenjem kulturno in civilizirano postavite po robu.
Če bi radi kaj vprašali, lahko svoja vprašanja pošljete na: info@svetovalnica.si.
Avtorica kolumne
Melita Kuhar vodi projekt
Svetovalnica.si. Več o tematiki in ostalih medsebojnih odnosih lahko preberete na spletni strani
http://svetovalnica.si/, pokličete na 031 666 168 ali se oglasite osebno.