Prejeli smo vprašanje bralca portala MojaLeta.si, ki sprašuje:
Spoštovani, star sem 65, poročen (žena nima pokojnine ker ni bila v delovnem razmerju) imel sem 38 let delovne dobe, dokupil sem 2 leti delovne dobe zaradi česar mi odbijajo 18% , tako dobim 360 evrov pokojnine in me zanima če sva upravičena do varstvenega dodatka, oziroma kakšnega drugega dodatka, in v kakšni višini.
Po odgovor smo se obrnili na
Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti. Pojasnili so sledeče:
Svetujemo vam, da na krajevno pristojnem centru za socialno delo vložite vlogo za uveljavljanje varstvenega dodatka (pravica se uveljavlja na Vlogi za uveljavljanje pravic iz javnih sredstev, upravičenost ugotavlja CSD na podlagi vloge). Do varstvenega dodatka je upravičena samska oseba, ki izpolnjuje druge z zakonom določene pogoje in njen mesečni dohodek ne presega 465,71 evrov. Če ima samska oseba tudi lastni dohodek, se varstveni dodatek določi v višini razlike med 465,71 evrov in lastnim dohodkom (če ima posameznik 400 evrov pokojnine je upravičen do 65,71 evra varstvenega dodatka).
Z varstvenim dodatkom se upravičencem zagotavljajo sredstva za kritje življenjskih stroškov. Za varstveni dodatek sta ključna cenzusa starost (63 oz. 65 let) in višina lastnih dohodkov (pod 465,71 evrov).
Državljani so do varstvenega dodatka upravičeni, če so:
trajno nezaposljivi ali trajno nezmožni za delo ali starejši od 63 let (ženske) oziroma od 65 let (moški)
in niso delovno aktivni (niso zaposleni)
in so upravičeni do denarne socialne pomoči oziroma bi lahko bili upravičeni do denarne socialne pomoči
ali če njihov dohodek oziroma lastni dohodek družine presega cenzus za pridobitev denarne socialne pomoči, ne presega pa cenzusa za varstveni dodatek. (465,71 evrov za samsko osebo)
Center za socialno delo s soglasjem upravičenca do varstvenega dodatka lahko pozove osebe (otroke), ki so ga dolžne preživljati, k sklenitvi notarskega zapisa o preživljanju (19. člen ZSVarPre). Nepripravljenost oz. neodzivnost na poziv k sklenitvi dogovora o preživljanju se šteje kot krivdni razlog za nedodelitev oziroma neupravičenost do varstvenega dodatka. Polnoletni otrok je namreč dolžan po svojih zmožnostih preživljati svoje starše, če ti nimajo dovolj sredstev za življenje in si jih ne morejo pridobiti.
Imate tudi vi vprašanje o pokojnini, varstvenemu dodatku, socialni pomoči? Napišite nam ga na elektronski naslov
info@mojaleta.si in poiskali bomo odgovor!