Na Andragoškem centru Slovenije so v okviru naloge Strokovna in razvojna podpora mreži Središč za samostojno učenje (SSU) posneli 161 videoposnetkov (70 videoposnetkov za uporabo računalnika, 48 videoposnetkov za uporabo pametnega telefona in 43 videoposnetkov za digitalno ustvarjanje in programiranje). Umestili so jih na portal SSU, ki se nahaja na https://portalssu.acs.si/ssu/.
Pri pripravi videoposnetkov so sledili konceptu t. i. mikro učenja (angl. microlearning), za katerega je značilno, da se neka vsebina »razstavi« na manjše smiselne in samostojne enote. Poleg videoposnetkov so pri posamičnem vsebinskem sklopu na voljo še kratka navodila, za vsak filmček pa je na voljo tudi opis znanj in spretnosti. Videoposnetki so pripravljeni tako, da je v začetku nek uvod z razlago, nato sledi praktični prikaz uporabe. Posnetke (ali dele posnetkov) si lahko uporabnik ogleda večkrat in tudi sam poskusi ponoviti vse korake na svojem orodju. Primerni so za učenje in utrjevanje znanja. Uporabniku omogočajo najti rešitev za nek konkreten problem pri uporabi računalnika oz. pametnega telefona.
Filmčki so umeščeni na kanal YouTube na tak način, da so na desni strani za hiter dostop na voljo še vsi preostali videoposnetki, ki sodijo v isto temeljno področje oz. vsebinski sklop. Po končanem ogledu enega se začne samodejno predvajati naslednji video posnetek iz istega vsebinskega sklopa.
Videoposnetki za uporabo pametnega telefona so namenjeni tistim, ki želijo bolje spoznati pametni telefon, ga z nastavitvami prilagoditi svojim potrebam in ga poleg komuniciranja uporabljati tudi za druge namene (kot fotoaparat, predvajalnik glasbe, orodje za dostop do spleta, ipd). Zajemajo naslednje vsebine: nastavitve telefona, prvi koraki, klici in stiki, sporočanje in e-pošta, kamera in galerija, glasba in videoposnetki, programi, mobilno plačevanje parkirnine. Dostopni so na https://portalssu.acs.si/ssu/gradiva/javna/vv/mob .
Z Videoposnetki za uporabo računalnika se boste lahko naučili uporabe računalnika, oblikovanja besedil, brskanja po spletu, komuniciranja prek e-pošte, uporabe računalnika kot orodja za obdelavo fotografij, poslušanje glasbe ali karkoli drugega, kar omogočajo dodatne aplikacije. Vsebinsko pokrivajo naslednja področja: poznavanje delovanja računalnika, izdelavo in oblikovanje besedil, uporabo interneta in elektronske pošte, računalnik kot digitalno orodje, glasba in film na računalniku, druga multimedijska orodja. Dostopni so na https://portalssu.acs.si/ssu/gradiva/javna/vv/rac .
Če pa se želite naučiti enostavnega računalniškega programiranja z uporabo preprostega grafičnega vmesnika za programiranje – Scratch, so za vas primerni videoposnetki za digitalno ustvarjanje in programiranje. Naučili se boste risanja z "želvjo grafiko", dela s spremenljivkami, koordinatami, vejišči in pogoji, naključnimi števili, sporočili in zelo pomembnim konceptom v programiranju to je drobljenju problema na manjše probleme. Vsebina filmčkov se ujema z evropskim okvirjem digitalnih kompetenc za državljane. Dostopni so na https://portalssu.acs.si/ssu/gradiva/javna/nfi/vv/prog .
Pri ogledu in učenju ob videoposnetkih vam želijo obilo ustvarjalne energije.