»Čokolada je dobra za vas«, »uživanje čokolade varuje pred boleznimi srca in ožilja«, »čokolada spodbuja miselne sposobnosti, še posebej v starosti,« je le nekaj stereotipov, povezanih s čokolado. Pa je temu tudi v resnici tako? Odgovor je: da in ne. Predvsem ne drži, da je zdrava vsaka čokolada. V večini čokoladne ponudbe je namreč kakava le za vzorec, zato pa toliko več sladkorja in maščob. Izjema so čokolade z visoko vsebnostjo kakava – od 70 do 95 odstotkov. Več, kot je v čokoladni tablici kakava, več pozitivnih učinkov na zdravje ima.
Kakav in kardiovaskularni sistem
Kakav, ki čokoladi daje zdravilnost, pridobivajo iz praženih kakavovih zrn. Bogat je s flavonoidi, s katerimi nas zelo »razvaja« tudi zelena, rdeča in rumena zelenjava. Flavonoidi v kakavu, predvsem katehin, epikatehin in procianidin, pomagajo srcu in ožilju z znižanjem slabega holesterola, zmanjšanjem sistemskega vnetja žil in preprečevanjem nastanka krvnih strdkov. Flavonoidi v kakavu tudi izboljšajo prekrvavitev in znižajo odpornost na inzulin ter tako na naraven način uravnavajo sladkor v krvi.
Kakav in možgani
Kakav koristi možganom. Študija,v kateri so starejši odrasli 30 dni pili dve skodelici kakava na dan, je pokazala izboljšan pretok krvi v delih možganov, ki so odgovorni za spomni in razmišljanje. Druga študija je pokazala še več neposrednih učinkov kakava na možgane. Starejši odrasli z blago kognitivno okvaro, ki so vsak dan pili kakav z visoko vsebnostjo flavonoidov , so na testih mentalnih funkcijo dosegali bolje rezultate kot tisti, ki so pili kakav z manjšo vsebnostjo flavonoidov. To dokazuje, da kakav lahko prepreči razvoj demence ali drugih oblik upada miselnih funkcij.
Viri:
Harvard Medical School
Advances in Nutrition
Nature Journal