Na limfo sicer najbolj negativno vplivajo različni toksini iz okolja. Teh je okoli nas na žalost precej: toksini v hrani, v vodi, v zraku, težke kovine, pesticidi. Verjetno si težko predstavljamo, kakšni količini smo vsak dan zares izpostavljeni. A ko je teh strupov v telesu preveč, organizem postaja preobremenjen. Pri tem je med najbolj obremenjenimi sistemi prav limfni sistem. Zato je prvi v vrsti, za katerega moramo dobro poskrbeti, če želimo imeti v dobri kondiciji tudi imunski sistem, saj sta tesno povezana.
V tem prispevku z vami delimo nekaj nasvetov, kako limfni sistem ohraniti pretočen in s tem tudi imunski sistem v dobri formi.
Znaki, ki kažejo, da limfa ne deluje dobro
Limfni sistem si lahko predstavljamo kot omrežje limfnih žil, bezgavk, vozlišč, vranice in drugih organov, ki se med seboj prepletajo in sodelujejo pri odstranjevanju škodljivih delcev, tujkov ter tekočin iz telesa in tkiv. „Poslanstvo“ limfnega sistema je, da nas ščiti pred okužbami in tujki - skrbi, da obrambe telesa delujejo brezhibno. Igra tudi pomembno vlogo pri ohranjanju ravnovesja tekočin in absorpciji maščob iz prebavnega sistema. Slabo delovanje limfe, je torej rdeč alarm tudi za imunski sistem. Na slabše delovanje lahko kažejo različni znaki: utrujenost, hladne roke in noge, srbeča in suha koža, zadrževanje vode v telesu (npr. otekanje spodnjega dela nog), možganska megla, hitro povečanje telesne teže, pogosti prehladi, ki trajajo daljši čas in se težje pozdravijo, težave z napihnjenostjo, otekle žleze itn..
PREBERITE TUDI: Kaj se dogaja z imunskim sistemom, ko se staramo?
A ker podobni znaki lahko nakazujejo tudi na druge zdravstvene težave, je dobro, da se o svojem stanju posvetujete z zdravnikom.
Kako pa podpreti limfni sistem?
Ker na limfni sistem najbolj negativno vplivajo strupi iz okolja in nezdrav življenjski slog, je zelo pomembno, da zmanjšamo izpostavljenost toksinom ter krepimo zdrave življenjske navade: uživamo zdravo ekološko hrano, čisto vodo, se redno gibamo, poskrbimo za sproščanje in zmanjšanje vpliva stresa ter telo še dodatno podremo z ustreznimi živili in prehranskimi dopolnili.
Pijte čisto izvirsko vodo
Voda ni hrana, je pa ključnega pomena za življenje. Pijte veliko čiste prečiščene vode. Najbolje izvirsko vodo. Voda ohranja limfo hidrirano in dejavno. Dobro je, da si že zjutraj na tešče privoščite kozarec čiste vode.
Uživajte temo - zeleno zelenjavo
Temno-zelena zelenjava namreč vsebuje kolorofil – hranilo, ki se ponaša z močnimi očiščevalnimi učinki in blagodejnim vplivom na kri in limfno tekočino. Zelenjava, ki je bogata s klorofilom, je npr. špinačna, ohrovt, brokoli, pšenična trava itn.. Na limfni sistem izredno pozitivno delujejo tudi alge (npr. klorela in spirulina), saj vsebujejo veliko klorofila in se ponašajo z razstrupljevalnimi močmi. Dobro je vedeti, da je veliko hrane danes oropane dragocenih hranil, zato je koristno uživati prehranska dopolnila
Redno izvajajte dihalne vaje
Globoko dihanje je enostaven in učinkovit način za spodbujanje limfe. Zavestno globoko dihanje krepi pretok limfne tekočine in pomaga limfi, da lažje odstrani toksine. Da bi pomagali limfnemu sistemu, vsak dan (npr. pred obrokom hrane) napredite 5 – 10 globokih vdihov in izdihov. Vaše telo vam bo hvaležno.
PREBERITE TUDI: Okrepite imunski sistem z domačo prehrano
VIR: Medicine Libre Text
https://www.verywellhealth.com/lymphatic-system-diagram-function-anatomy-diseases-5209610
https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC5551392/