Najprej poglejmo, kakšna prehrana izjemno negativno deluje na imunski sistem.
Vsa predelana in visoko procesirana živila
Mnoga predelana živila vsebujejo velike količine nezdravih maščob, sladkorje in dodatke, ki sicer izboljšajo okus, teksturo in podaljšajo rok uporabnosti, vendar škodljivo vplivajo na naš organizem. Kar potrjujejo tudi številne študije. Pri tem velja izpostaviti predvsem konzervirana živila, pripravljene obroke (ki jih običajno pogrejemo v mikrovalovni pečici), čips in podobne slane prigrizke, torte, piškote, rogljičke itn. Študije kažejo, da uživanje tovrstnih živil lahko poveča tveganje za kronične vnetne in presnovne bolezni. Raziskovalci so prav tako ugotovili, da imajo ljudje, ki v svojo prehrano redno vključujejo tovrstna živila, prekomerno težo, ali so celo debeli in imajo večje tveganje za vnetja, povezana z imunskim sistemom. Tudi pregled različnih študij iz leta 2014 je pokazal, da lahko prekomerno uživanje soli, rafiniranega sladkorja, nasičenih maščob in maščobnih kislin omega-6 ter pomanjkanje maščobnih kislin omega-3 škoduje imunskemu sistemu.
PREBERITE TUDI: Zdravje po 50. letu: Kaj se dogaja s telesom in kako ga lahko podpremo?
Živila z visoko vsebnostjo sladkorja
Posamezniki, ki uživajo veliko sladkorja (sladkih jedi, živil in pijač) imajo povečano tveganje za kronične bolezni, vključno s koronarno boleznijo srca in sladkorno boleznijo tipa 2. Med ta živila običajno sodijo: marmelade, džemi in sladkarije, piškoti in torte, sladkane pijače, sladkani kosmiči itd.. Spletni viri pišejo, da lahko prekomerno uživanje hrane, bogate s sladkorjem, oteži sposobnost imunskega sistema za boj proti boleznim. Sladkor lahko zmanjša učinkovitost belih krvnih celic in poveča vnetja v telesu.
Izogibati se je dobro tudi živilom z visoko vsebnostjo rafiniriranih ogljikovih hidratov, kot npr. jedi iz bele moke, bel riž, bele testenine itn. Negativno naj bi na imunski sistem vplival tudi alkohol.
Katera živila pa krepijo imunski sistem?
Na splošno velja, da na imunski sistem blagodejno vpliva uravnotežena in hranilno bogata prehrana. Večina sveže zelenjave in sadja ter nepredelana živila, vlaknine itd.. Med živila, ki naj bi še posebej izstopala in imela še dodatne koristi za imunski sistem pa sodijo vsaj ta:
Citrusi
Kot kažejo študije so citrusi dober vir vitamina C. Le-ta pa naj bi imel več lastnosti, ki naj bi prispevale k zdravemu delovanju imunskega sistema. Vitamin C velja za izredno močan antioksidant, ki ščiti pred škodljivimi vplivi iz okolja in pred prostimi radikali.
PREBERITE TUDI: Za dober imunski sistem čistite in krepite limfo
Živila, ki vsebujejo cink
Cink je bistven mineral, ki je ključnega pomena za ohranjanje zdravega imunskega sistema. Nekateri naravni prehranski viri cinka so: ostrige, govedina, fižol, nekatera polnovredna žita, piščančje prsi, grah itn..
Ingver
Ljudje že stoletja uporabljajo ingver za izboljšanje okusa hrane. Vendar pa je ingver veliko več kot pa samo kulinaričen dodatek. Veliko raziskav namreč kaže tudi na njegov pozitiven vpliv na imunski sistem. Analiza študij iz leta 2020 je tako pokazala, da uživanje ingverja kot dopolnilo zmanjšuje vnetje, povezano z osteoartritisom in revmatoidnim artritisom. Analiza je tudi pokazala, da bi ingver lahko pomagal zmanjšati telesno težo pri ljudeh, ki se soočajo z debelostjo. Debelost je namreč povezana tudi s slabšim delovanjem imunskega sistema. Lajšal naj bi težave z grlom ter prehladna obolenja.
PREBERITE TUDI: Okrepite imunski sistem z domačo prehrano
Križnice
Križnice, predvsem brokoli naj bi bil dober vir spojine sulforafan, ki lahko pomaga krepiti imunski sistem. Študija iz leta 2016 je namreč pokazala, da ima sulforafan antioksidativne, protivnetne in protirakave lastnosti. Kasneje, leta 2018, so s študijo še dodatno preučili učinek sulforafana na rakave celice debelega črevesa in ugotovili, da sulforafan preprečuje vnetje imunskih celic, kar lahko pomaga preprečiti razvoj raka.
VIR: https://www.medicalnewstoday.com/articles/foods-that-weaken-immune-system